Skagit Valley TT

WA
March 20, 2011

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Junior Men C (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 1275 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team 25:58.26
2 1343 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co. 36:48.03
3 1294 Aaron Watt First Rate Mortgage Cycling Team 42:16.48

Junior Women D (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 364 Alexandria Bowmer Fanatik Bike Co. 38:25.33

Master Women 35-49 - Cat 4 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 365 MaryMargaret Bowmer Fanatik Bike Co. 22:22.68
2 329 Susanne Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 23:27.52
3 247 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling 23:42.51
4 230 Kathleen McMahon Bikesale,com 28:14.53
DNS 303 LB Kregenow Team Group Health
DNS 209 Patti Dobrowolski Bikesale,com

Master Women 50-59 - All Categories (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 31 Martha Walsh JL Velo Racing Team 21:04.25

Masters 30-49 - Cat 1-3 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 166 Todd Gallaher United Finance 18:17.54
2 491 Stacey Moon Fanatik Bike Co. 18:23.69
3 495 Chad Clarke Fanatik Bike Co. 18:37.85
4 72 John Meehan Garage Racing 19:30.69
5 2082 Brian Lewis First Rate Mortgage Cycling Team 19:43.71
6 453 Jeff Beltramini NWCC-Dimensional 19:55.83
7 165 Walt Nestell Old Town Bicycle 20:30.49
8 1314 Peter Tang NWCC-Dimensional 22:25.59
DNS 161 Eric Schuman Audi

Masters 30-49 - Cat 4-5 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 1331 Todd Baumeister Cycle U 18:50.57
2 916 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) 19:02.57
3 2043 Patrick Skaggs 20:55.97
4 797 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 20:56.88
5 1229 Mike Lents Motofish Racing 22:29.12
6 2075 Barrett Seifer 22:35.81
7 1315 Rick Stevens NWCC/Dimensional 22:37.49
8 2044 Quinn Dusenberry 23:05.40
DNS 922 Dave Bishop Fanatik Bike Co.
DNS 775 Jim O’Brien Second Ascent
DNS 881 Christopher Nelson Old Town Bicycle

Masters 50-59 - All Categories (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 264 Dave Ryan Bikesale,com 19:27.59
2 959 John Kodin Fanatik Bike Co. 19:35.08
3 845 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 19:44.40
4 1362 Richard Sather Branford Bike 19:48.36
5 309 Steve Matson Old Town Bicycle 20:03.94
6 1323 Jd Little Branford Bike 20:15.28
7 800 Mike Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 20:34.63
8 627 Larry Baker Old Town Bicycle 20:39.87
9 763 Richard Daifuku Branford Bike 20:47.11
10 762 Gary Hocking Cycle U 20:58.37
11 681 Mark A Thompson Cycle U 21:02.01
12 1160 Dave Swanson 21:03.02
13 2008 Clayton Lewis Cycle U 21:25.61
14 247 Gordy Bolstead Bikesale,com 22:04.13
DNS 227 Kevin McIntyre Old Town Bicycle

Masters 60+ - All Categories (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 226 Jeffrey Patterson Old Town Bicycle 20:57.75
2 485 Amos Galpin Projext Isotope 21:21.41
3 767 Dale Harless Cycle U 21:49.22
4 1198 Dan Austad JL Velo Racing Team 22:00.52
5 801 Michael Weaver Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 24:43.07

Men Cat 1-2 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 5 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team 17:05.67
2 1 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team 17:56.68
3 42 Michael Emde EmdeSports.com/Fitness Fanatics 18:08.01
4 16 Brad Kilcline FareStart p/b Cobalt Mortgage 18:15.93
6 9 David Richter HSP 18:56.79
DQ 191 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co.
DNS 73 Joe Baum Garage Racing

Men Cat 3 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 240 Alex Telitsine FareStart p/b Cobalt Mortgage 17:58.11
2 381 Max Oneal HSP 18:14.65
3 487 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. 18:32.16
4 241 Guy Tucker FareStart p/b Cobalt Mortgage 19:06.32
5 449 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team 19:16.08
6 339 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 19:29.55
7 428 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 19:52.83
8 288 Niels Thogersen Team Stanley 20:01.23
9 265 Joseph Skokan Bikesale,com 20:03.47
10 782 Robert McDaniel Second Ascent 20:29.37
11 280 Cameron Forsthe SCCA/Starbucks Cycling 21:20.99
DNS Rent Adam Kaufman Recycled Cycles Racing
DNS 232 Jeff J Dunn FareStart p/b Cobalt Mortgage
DNS 430 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team

Men Cat 4-5 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 2058 Thomas Roseberry 18:31.12
2 934 Chris Cumming Motofish Racing 18:52.58
3 631 Jed Barden FareStart p/b Cobalt Mortgage 19:32.73
4 634 Andrew Eisen FareStart p/b Cobalt Mortgage 19:41.35
5 1231 Greg Sweney Motofish Racing 19:43.52
6 635 Tim Farrell FareStart p/b Cobalt Mortgage 19:49.34
7 1248 Morgan Simon 20:22.11
8 2038 Bill Booth 20:30.66
9 800 Mike Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 20:41.43
10 663 Rich Neves Bikesale,com 20:41.74
11 660 Kerby Kuykendall Bikesale,com 20:58.22
12 627 Larry Baker Old Town Bicycle 21:03.61
13 964 Ian Baldwin Fanatik Bike Co. 21:15.02
14 699 Brian Wright ByrneInvent 21:20.25
15 1159 Stephen Eytel Gregg’s 21:57.91
16 2009 Chris Dixon 22:49.16
17 841 Harrison Devine JL Velo Racing Team 23:45.26
18 1295 Alex Watt First Rate Mortgage Cycling Team 25:37.04
DNS 1064 Aaron Adelstein Bikesale,com
DNS 1157 Ed Rosenberg Second Ascent
DNS Rent David Wingate Unattached

Retro Men (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 492 David Neubeck Fanatik Bike Co. 20:36.59
2 264 Dave Ryan Bikesale,com 21:54.06
3 962 Tim Reinholtz Fanatik Bike Co. 22:03.81
4 1309 Justin Chan Viking Sports Seattle 22:49.78
5 1307 Michael Clarke Fanatik Bike Co. 22:59.03
6 922 Tyler Tabor 53x11 Coffee 23:58.75
7 2022 Ken Edleman 25:15.10
8 2056 Matt Ellis 27:34.26
DNS 964 Ian Baldwin Fanatik Bike Co.
DNS 227 Kevin McIntyre Old Town Bicycle

Retro Women (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 215 Christi Kenyon Bikesale,com 26:45.14
2 371 Debra Hampton Fanatik Bike Co. 27:56.66

Tandem (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 288 Niels Thogersen Team Stanley 19:33.12
2 226 Jeffrey Pattaerson Old Town Bicycle 20:24.74
DNS 430 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team

Women Cat 1-2 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 2 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team 19:47.24
2 40 Jocelyn Setter Hagens Berman Cycling Team 20:23.10
3 13 Jessica Cutler Cucina Fresca Cycling Team 20:27.76
4 31 Martha Walsh JL Velo Racing Team 20:43.82
5 8 Gina Kavesh Bikesale,com 22:16.87
DNS 42 Cathy Varland Cucina Fresca Cycling Team
DNS 1 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team
DNS 7 Carrie Eller Gregg's Trek Racing Team

Women Cat 3 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 136 Rosalyn Rombauer Hagens Berman Cycling Team 20:33.41
2 89 Anne Gerard Bikesale,com 20:40.65
3 82 Karen Kowalchyk FareStart p/b Cobalt Mortgage 21:00.94
4 133 Sara Youmans Peanut Butter&Co. Twenty-12 21:42.05
5 320 Kelly Plese Gregg's Trek Racing Team 22:25.63
6 115 Lee Smith Team Group Health 22:47.17
7 506 Tammy Meehan Team Kenda 24:05.71
DNS Rent Ivy Audrain Northern Rockies Orthopedics
DNS Rent Jennifer Hamilton Bikesale,com
DNS 99 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling
DNS 87 Heidi Copes van Hasselt Bikesale,com

Women Cat 4 (9.0 miles)

Num Name Team Time
1 267 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team 21:15.55
2 209 Patti Dobrowolski Bikesale,com 22:53.12
3 271 Melissa Vrbanac Cucina Fresca Cycling Team 22:58.22
4 299 Kirstin Sandaas Team Group Health 23:05.43
5 305 Lisa Coyne Team Group Health 23:06.04
6 966 Jill Martinez COG-Natives 23:24.21
7 216 Eva Kness Bikesale,com 23:52.71
8 329 Susanne Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 24:20.88
9 208 Jackie B Craver Bikesale,com 24:26.36
10 295 Karen Blankenship Team Group Health 24:40.84
11 323 Kelly Clark Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 25:32.80
12 215 Christi Kenyon Bikesale,com 25:34.93
13 309 Meg Zabielski Team Group Health 28:28.88
DNS 351 Lindsay Felker Hagens Berman Cycling Team
DNS 286 Diane Meyers Team Group Health