Frostbite TT

WA
June 26, 2011

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Master Men 35+

Num Name Team Time
1 18 Todd Gallaher United Finance 19:33.5
2 26 John McHale 20/20 Fuel 20:05.3
3 4 Todd Baumeister Cycle U 20:44.0
4 50 Mick Walsh 20:50.5
5 23 Jd Little Branford Bike 20:55.4
6 29 John Meehan Garage Racing 21:11.3
7 142 RC Rogers FareStart p/b Cobalt Mortgage 21:15.7
8 51 Ian Wright Apex Racing Team 21:34.9
9 33 Jim O'Brien Second Ascent 21:39.1
10 40 Eric Schuman Audi 21:40.8
11 12 Robert Demick Cycle U 21:41.0
12 2 Larry Baker Old Town Bicycle 22:06.3
13 28 Mark Underwood Old Town Bicycle 22:16.0
14 1 Todd Arrambide Blueberry Ridge Farm 22:16.7
15 1 Todd Arrambide Blueberry Ridge Farm 22:16.7
16 39 Bob Sackett-Converse Four Corners Cycle Therapy 22:20.0
17 44 Scott Stolnack High Performance Cycling/Cycle U 22:25.6
18 42 Barrett Seifer 22:48.0
19 48 Timothy Van Mouwerik Bikesale,com 22:55.6
20 14 Travis Dougan Cycle U 22:56.2
21 35 Dave Queen 20/20 Fuel 23:27.4
22 16 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team 23:59.1
23 54 Mike Forrest 24:34.8
24 22 Dick Huey Unattched 24:59.3
25 36 Jay Rideout 25:59.6
26 7 Charles Caswell SCCA/Starbucks Cycling 26:17.4

Master Women 35+

Num Name Team Time
1 62 Martha Walsh JL Velo Racing Team 22:00.4
2 60 Gina Kavesh Bikesale,com 22:08.3
3 58 Beth Graff Old Town Bicycle 23:45.8
4 59 Alison Howard FareStart p/b Cobalt Mortgage 23:47.7
5 57 Cynthia Freed Motofish Racing 25:22.4
6 56 Hester Ford Team Group Health 26:03.2

Men Cat 1-2

Num Name Team Time
1 257 Alex Telitsine FareStart p/b Cobalt Mortgage 19:25.6
2 253 Michael Murdin Garage Racing 20:06.1

Men Cat 3

Num Name Team Time
1 228 Pete Banko Apex Racing Team 21:00.5
2 227 Nick Adsero Recycled Cycles Racing 21:15.6
3 244 Jed Barden FareStart p/b Cobalt Mortgage 21:25.8
4 93 Steven Kusy Recycled Cycles Racing 21:33.4
5 234 Aaron Miller 23:35.1

Men Cat 4-5

Num Name Team Time
1 72 Travis Biechele Cycle U 20:23.8
2 76 Jason Cemanski Apex Racing Team 20:36.8
3 83 Cory Custer ByrneInvent 20:37.4
4 107 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing 20:55.5
5 85 Andrew Eisen FareStart p/b Cobalt Mortgage 21:00.7
6 113 Jesse Nofziger JL Velo Racing Team 21:02.8
7 71 Todd Baumeister Cycle U 21:18.6
8 119 John Rodgers Old Town Bicycle 21:18.8
9 110 Christopher Nelson Old Town Bicycle 21:28.7
10 130 Martin Turek Eastgate Cycling Club 21:38.3
11 120 Richard Sather Branford Bikes Racing 21:40.7
12 97 Kurt Litsinger Apex Racing Team 21:42.3
13 126 Chad Sullivan Cycle U 21:48.3
14 109 Ken Nakata Cycle U 21:51.1
15 84 Richard Daifuku Branford Bike 22:04.2
16 89 Aaron Griffith JL Velo Racing Team 22:09.8
17 112 Vu Nguyen SCCA/Starbucks Cycling 22:14.4
18 121 Morgan Simon 22:18.3
19 135 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 22:25.6
20 78 Bill CHILDS Bikesale,com 22:30.7
21 108 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 22:33.0
22 131 Michael Vahlsing Caton Design 22:36.7
23 128 Mark A Thompson Cycle U 22:52.3
24 65 Aaron Adelstein Bikesale,com 22:52.4
25 95 Jason Land ByrneInvent 22:59.4
26 69 Nolan Brady Old Town Bicycle 22:59.5
27 27 Duncan McKay 23:08.4
28 91 Bertrand Hauss Starbucks Cycling 23:10.0
29 77 Justin Chan Viking Sport Seattle/Zoka 23:11.2
30 122 Mike Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 23:12.5
31 81 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 23:14.2
32 90 Bradlee Haley Cycle U 23:15.0
33 79 Michael Clarke Shuksan vela club/fananik bike 23:18.7
34 118 Colby Plagge NWCC-Dimensional 23:20.2
35 115 Jeff Nyman Fairhaven Bike Club 24:10.2
36 104 Dylan Mankey D&D 24:25.8
37 99 Alfonso Lopez Unattached 25:09.5
38 98 Austin Longino 25:47.8
39 114 Jameson Nunnally 27:32.2
40 138 Tim Whiteaker FareStart p/b Cobalt Mortgage 54:52.9

Men's Retro

Num Name Team Time
1 223 Andrew Martin Bikesale,com 21:10.3
2 208 John McHale 20/20 Fuel 21:45.2
3 221 Kevin Tamura Second Ascent 22:50.8
4 192 Matthew Aldred Blistering Saddles 23:16.6
5 205 Justin Haley Bikesale,com 23:17.1
6 215 Bob Sackett-Converse Four Corners Cycle Therapy 23:20.0
7 195 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 23:58.7
8 206 Brendan Lanctot 24:04.5
9 198 Kerry Davidson 24:22.9
10 220 Tyler Tabor 53x11 Coffee 24:28.9
11 211 Burton Palmer Second Ascent 24:47.3
12 216 Alan Schmidt 24:48.0
13 200 Travis Dougan Cycle U 24:55.3
14 218 Gary Sheridan Unattached 24:58.8
15 202 Kenneth Edleman 25:13.3
16 210 Ron Osborne 25:53.9
17 204 Bobby Grant 26:14.6

Women Cat 1-2

Num Name Team Time
1 181 Anne Gerard Bikesale,com 22:10.2

Women Cat 3

Num Name Team Time
1 185 Karen Kowalchyk FareStart p/b Cobalt Mortgage 22:14.3
2 53 Suzie Kauper FareStart p/b Cobalt Mortgage 23:02.8
3 189 Lee Smith Team Group Health 23:55.4
4 187 Eden Palmer Team Group Health 24:28.6

Women Cat 4

Num Name Team Time
1 170 Deenie Robertson Hagens Berman Cycling Team 23:47.6
2 175 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling 23:52.8
3 174 Susanne Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 24:28.0
4 171 AnneMarije Rook Team Group Health 24:31.3
5 165 Jill Martinez COG-Natives 24:49.4
6 265 Melissa DeSimone Bikesale,com 24:58.1
7 162 Eva Kness Bikesale,com 25:27.5
8 160 Keira Ehler Bikesale,com 25:31.6
9 172 Kathy Rowell Team Group Health 28:47.7
10 167 Carrie Nunnally 31:07.4

Women's Retro

Num Name Team Time
1 264 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 24:22.7
2 267 Molly Johnson Team Group Health 26:40.1
3 266 Annie Groeninger Team Group Health 27:04.2