Wilson Hill TT: Combined Results by Time

Walla Walla, WA
April 19, 2008

Part of the Wilson Hill TT

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Sam Johnson Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 13:54.65
2 Justin Rose Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 14:22.58
3 Rob Britton Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 14:29.39
4 Calvin Allan Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 14:34.88
5 Matt Weyen Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 14:36.36
6 Nick Clayville Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 14:38.69
7 Jake McArthur Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 14:39.99
8 Eric Anderson Vertical Earth/CDA Velo Riders Men Cat 1-2 14:40.92
9 Seth Hosmer Men Cat 1-2 14:41.05
10 Michael Rothengatter Escape Velocity/dEVo Men Cat 3 14:41.36
11 Tim Abercrombie Escape Velocity/dEVo Men Cat 1-2 14:42.83
12 Will Routley Symmetrics Men Cat 1-2 14:45.23
13 Adrian Hegyvary Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 14:50.07
14 Zack Garland KONA-ADOBE Men Cat 1-2 14:51.03
15 Chris Teufel Garage Racing Men Cat 1-2 14:51.93
16 Ian Tubbs Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 14:52.05
17 Tyler Trace Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 14:52.94
18 Jamie Sparling Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 14:53.05
19 Mike Hone Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 14:54.78
20 Kevin Rowe Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 15:01.07
21 Cody Campbell Symmetrics Men Cat 1-2 15:02.62
22 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 15:03.36
23 Shawn Howard Vertical Earth/CDA Velo Riders Men Cat 1-2 15:03.43
24 Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 1-2 15:04.52
25 Devon Smibert Synergy Racing Men Cat 1-2 15:04.82
26 Chris McNeil Team H&R Block Men Cat 1-2 15:05.77
27 Chris Stuart Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 15:10.81
28 Dallas Morris Team H&R Block Men Cat 1-2 15:10.93
29 Andrew Kyle Escape Velocity/dEVo Men Cat 1-2 15:12.52
30 Justin Mayfield Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 15:13.81
31 Patrick Stanko Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 15:14.35
32 Logan Wetzel First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 1-2 15:15.20
33 David Zimbelman ZteaM Men Cat 1-2 15:15.46
34 Grant Boursaw Gregg's/LeMond Men Cat 1-2 15:16.74
35 Colin Gibson Whitman College Men Cat 4 15:18.01
36 Dan Harm Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 15:18.26
37 Ben Chaddock Whitman College Men Cat 3 15:22.70
38 Shawn Ongers Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 15:23.46
39 Jacob Rathe CMG/Bike n'Hike Giant/R Hosner Men Cat 1-2 15:25.68
40 Robert Treadwell EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 3 15:25.81
41 Jason Williams Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 1-2 15:26.95
42 Anthony Aleto EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 3 15:27.59
43 Gabe Varela Vertical Earth Men Cat 3 15:28.16
44 Chris Parrish Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 15:29.66
45 Brian Peithman Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 15:30.08
46 Cyrus Kangarloo Team H&R Block Men Cat 1-2 15:30.19
47 Ryan Anderson Symmetrics Men Cat 1-2 15:31.53
48 Jim Stefanoff EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 3 15:31.78
49 Jerry Long Homegrown Racing Men Cat 3 15:33.12
50 Ryan W. Brown Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4 15:33.21
51 Kyle Farrell Garage Racing Men Cat 1-2 15:33.24
52 Brian Williams WWU Cycling Team Men Cat 3 15:33.28
53 John Curry G.A.S./Intrinsik Architecture Men Cat 1-2 15:33.70
54 Alex Rosenast Garage Racing Men Cat 3 15:34.09
55 Max Durtschi Sun Summit Cycling C Men Cat 3 15:34.41
56 Jonathan Gormick KONA-ADOBE Men Cat 1-2 15:34.97
57 Dustin Van Wyck ByrneInvent Men Cat 3 15:35.16
58 Andrew Rosette Second Ascent Men Cat 1-2 15:35.37
59 Dirk Mynatt First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 15:35.82
60 Jason Manning Trek/Red Truck-Mosai Men Cat 3 15:35.88
61 Ed Harley First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 1-2 15:36.90
62 Adam Blanchard Therapeutic Associat Men Cat 1-2 15:38.61
63 Elijah Romer OregonTrailRacing.co Men Cat 3 15:39.75
64 Clayton Binkley Starbucks Cycling Men Cat 4 15:44.11
65 Russell Stead Escape Velocity/dEVo Men Cat 3 15:45.59
66 Michael Emde EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 1-2 15:46.39
67 Ian Mensher Garage Racing Men Cat 1-2 15:48.55
68 Brad Morgan G.A.S./Intrinsik Architecture Men Cat 1-2 15:48.95
69 Justin Vanhulle Second Ascent Men Cat 3 15:48.99
70 Ben Larson Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 3 15:49.54
71 Brian Burton Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 15:50.23
72 Jeff Bolstad Team H&R Block Men Cat 1-2 15:50.31
73 Guy Biggar Escape Velocity/dEVo Men Cat 3 15:51.85
74 James Johnson Second Ascent Men Cat 3 15:51.94
75 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycl Men Cat 1-2 15:52.11
76 Nick Adsero Recycled Cycles Racing Men Cat 3 15:52.47
77 Ted Chauvin Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 3 15:52.55
78 Brad Kilcline ByrneInvent Men Cat 4 15:52.67
79 Timothy Welter Second Ascent Men Cat 3 15:53.20
80 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 15:54.93
81 Dave Vuckets Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 15:55.10
82 Brian Estocapio Garage Racing Men Cat 3 15:56.22
83 Brian Sather OregonTrailRacing.co Men Cat 1-2 15:57.65
84 Aaron Schooler Team H&R Block Men Cat 1-2 15:58.03
85 Tim Eylar Mountain View Cycler Men Cat 3 15:59.28
86 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Men Cat 4 15:59.35
87 Brian Schur Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4 16:00.71
88 Mike Gaertner Vertical Earth/CDA Velo Riders Men Cat 1-2 16:01.21
89 Ivan Meadors Finnegan's Toys/Disc Men Cat 1-2 16:01.31
90 Owen Sturgess Escape Velocity/dEVo Men Cat 1-2 16:02.24
91 Carl Hulit Recycled Cycles Racing Men Cat 4 16:02.59
92 Suz Weldon Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 16:02.72
93 Larry Boyer Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 16:03.55
94 Michael Murdin Garage Racing Men Cat 1-2 16:03.56
95 Mark Blackwelder Gentle Lovers Men Cat 1-2 16:03.98
96 David Schmidt First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 16:04.03
97 Anthony Fisher George's Cycling Men Cat 3 16:05.52
98 Joshua Gunn Garage Racing Men Cat 1-2 16:06.10
99 Mike Gladfelter Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 16:06.43
100 Sylvio Bravetti ByrneInvent Men Cat 3 16:08.47
101 Gene Harding George's Cycling Men Cat 3 16:08.99
102 Robin Secrist First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 1-2-3 16:09.20
103 Jason Bethel Garage Racing Men Cat 1-2 16:11.22
104 Micheal Gorden Men Cat 3 16:12.21
105 Whitfield Hartz OregonTrailRacing.co Men Cat 4 16:13.68
106 Nick Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 4 16:16.19
107 Olivier Humbert Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 3 16:16.39
108 Sandy Poulson Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4 16:17.02
109 Alan Adams G.A.S./Intrinsik Architecture Men Cat 1-2 16:18.19
110 Gregory Kauper ByrneInvent Men Cat 3 16:18.48
111 Matthew Oseto Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 3 16:19.04
112 Peter Girard Second Ascent Men Cat 1-2 16:19.96
113 Scott Steinman Bend Bike 'N Sport Men Cat 3 16:20.76
114 Jason Wilsey Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 3 16:21.11
115 Brad Cowley First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 16:22.62
116 Sebastian White G.A.S./Intrinsik Architecture Men Cat 3 16:23.47
117 Alan Jacob Spokane Rocket Velo Men Cat 4 16:23.56
118 Robert Presta Northern Rockies Cycling Team Men Cat 3 16:23.77
119 Laura Brown Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 16:24.20
120 Steve Zeliadt Starbucks Cycling Men Cat 4 16:24.28
121 Zac Strode Whitman College Men Cat 4 16:24.48
122 Brian Venable Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 16:24.76
123 Travis Dykstra Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 1-2 16:25.43
124 Jim Williamson Baddlands Cycling Club Men Cat 3 16:25.56
125 Trevor Mays Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 16:26.01
126 Jeff Hale George's Cycling Men Cat 3 16:27.27
127 Chris Kelsey Spokane Rocket Velo Men Cat 3 16:28.17
128 Max Coleman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 16:28.32
129 Andy James Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 16:28.47
130 Joshua Tack Northern Rockies Ort Men Cat 1-2 16:29.19
131 Joseph Wasikowski Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 16:30.31
132 Marty Houck First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 16:30.44
133 Andrew Leese Fanatik Bike Co. Men Cat 3 16:31.36
134 Allison Beall Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 16:31.76
135 Jenni Gaertner Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 16:32.91
136 Joe Chalmers Northern Rockies Cycling Team Men Cat 3 16:32.96
137 Nicholas Rhodes Second Ascent Men Cat 1-2 16:32.96
138 Thomas Butler L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 3 16:34.16
139 Greg Valentin Wines of WA/Bikesale.com Men Cat 3 16:34.18
140 Tim Kibler Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 16:34.29
141 Greg Dering Men Cat 3 16:35.39
142 Jason Hobson Vertical Earth Men Cat 3 16:36.97
143 Jonathan Page Escape Velocity/dEVo Men Cat 1-2 16:37.84
144 Frank Gonzalez Montana Velo Men Cat 1-2 16:38.62
145 Brian Sullivan Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 16:39.17
146 Greg Carter Second Ascent Men Cat 3 16:41.25
147 Ryan Rickerts Shuksan Velo Men Cat 3 16:41.94
148 Nic Roberts Wines of WA/Bikesale.com Men Cat 3 16:42.23
149 Michael Sirott Spokane Rocket Velo Men Cat 3 16:42.71
150 Todd Strahm Arlberg Sports Men Cat 3 16:45.16
151 Brian Wachlarz Recycled Cycles Racing Men Cat 3 16:46.34
152 Josh Simpson Recycled Cycles Racing Men Cat 4 16:46.45
153 Kentner Cottingham Second Ascent Men Cat 4 16:46.84
154 Pat Gray Benaroya Research Institute Men Cat 1-2 16:47.32
155 Shaun Radley Northern Rockies Cycling Team Men Cat 3 16:48.12
156 Dan Mensher Gentle Lovers Men Cat 1-2 16:48.36
157 Chris Devries Team H&R Block Men Cat 1-2 16:49.23
158 Duane Draper Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 16:49.35
159 Pete Gomez EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4 16:49.50
160 Jeff Ain Escape Velocity/dEVo Men Cat 1-2 16:49.66
161 Pete Banko Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 3 16:50.63
162 Tricia Bailey Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 16:50.85
163 Jimmy Lingwood Gregg's/LeMond Men Cat 1-2 16:52.10
164 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing Men Cat 3 16:52.19
165 James Ferguson Bountiful Mazda Cycl Men Cat 3 16:54.28
166 Sarah Barber Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 16:54.30
167 Jim Clevenger RunningShoes.com Men Cat 4 16:54.53
168 Blair Murray First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 1-2 16:55.42
169 Shawn Goulet KONA-ADOBE Men Cat 1-2 16:55.93
170 Garth Billstin First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 16:56.13
171 Jay Maas Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 3 16:56.51
172 Jordan Campbell Rad Racing NW/Hagens Berman Men Cat 1-2 16:57.44
173 Bradley Marquardt Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 16:57.70
174 Sarah Stewart Total Restoration Cy Women Cat 1-2-3 17:00.77
175 Vern Cole Starbucks Cycling Men Cat 4 17:00.92
176 Jacob Schwingboth Escape Velocity/dEVo Men Cat 3 17:00.92
177 Keith Richards Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 17:01.19
178 Matt Martyniuk Moose Jaw Pavers Men Cat 1-2 17:01.42
179 Nick Barile Gregg's/LeMond Men Cat 3 17:02.33
180 Jennifer Triplett Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2-3 17:04.21
181 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 17:04.24
182 Bruce Johnson Baddlands Cycling Club Men Cat 4 17:04.43
183 Marcel deLisser CMG/Bike n'Hike Giant/R Hosner Men Cat 1-2 17:04.94
184 John Sindell Starbucks Cycling Men Cat 4 17:06.02
185 Jason Schniepp Wines of WA/Bikesale.com Men Cat 1-2 17:07.73
186 Rick Mattis Mountain View Cycler Men Cat 4 17:08.52
187 Andrew Fischer 53x11 Coffee Men Cat 1-2 17:09.65
188 Damon Roberts Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4 17:10.59
189 D. Scott Jensen L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 17:10.91
190 Jessica Hannah Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 17:11.03
191 Cameron York Two Wheeler/Specialized Men Cat 4 17:11.31
192 Alexandre Lussier G.A.S./Intrinsik Architecture Men Cat 3 17:14.53
193 Jeanne Rumps Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 17:17.64
194 Lise Grace Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 17:17.71
195 Jeff Spaulding Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 17:19.24
196 Tricia Sandstrom Team Group Health Women Cat 1-2-3 17:19.47
197 Tyler Honeyman Chico Corsa Men Cat 4 17:22.87
198 Willy Zellmer` Team Stampede/5 Vall Men Cat 4 17:22.92
199 David Hassinger Men Cat 4 17:26.82
200 Kurt Argys ByrneInvent Men Cat 4 17:27.70
201 Mark Rathbun Wines of WA/Bikesale.com Men Cat 3 17:29.92
202 Steph Roorda Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 17:30.21
203 Daniel Studley Spokane Rocket Velo Men Cat 3 17:31.93
204 Lisa Turnbull Team Group Health Women Cat 1-2-3 17:32.41
205 Roy Scott Telford Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 17:32.66
206 Patrick Dean Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 17:33.21
207 Kendi Thomas Whitman College Women Cat 1-2-3 17:33.22
208 Burton Palmer Second Ascent Men Cat 4 17:33.53
209 Sean Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 17:34.57
210 Wesley Finger Oh Boy Oberto/Redlin Men Cat 4 17:34.83
211 Dan Hazzard Garage Racing Men Cat 3 17:35.48
212 Edgardo Balansay Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 17:35.50
213 Heather Lamson Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 17:36.93
214 Justin Hofeldt Vertical Earth/CDA Velo Riders Men Cat 1-2 17:38.88
215 Tamara Bessette Northern Rockies Ort Women Cat 1-2-3 17:38.91
216 Jason Edens Recycled Cycles Racing Men Cat 3 17:39.04
217 Mark Knokey Vertical Earth/CDA Velo Riders Men Cat 1-2 17:39.77
218 Curtis Jung Escape Velocity/dEVo Men Cat 3 17:40.99
219 Mark Skiffington Old Town Bicycle Men Cat 5 17:43.03
220 Greg Miller Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 17:43.78
221 Chris Hillier Men Cat 1-2 17:44.06
222 Bart Heer Starbucks Cycling Men Cat 4 17:44.58
223 Erich Alonzo Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 17:44.79
224 Sarah Brown Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 17:44.90
225 Brian Gore Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 17:44.98
226 Alistair Howard KONA-ADOBE Men Cat 1-2 17:46.01
227 Doug Perrin ZteaM Men Cat 3 17:46.04
228 Dana Robertson-Halter Team Group Health Women Cat 1-2-3 17:47.29
229 Marshall Opel MJCF/Hammer Nutritio Men Cat 3 17:48.67
230 Hilary Billington Veloforma Women Cat 1-2-3 17:48.85
231 John Merrill Garage Racing Men Cat 3 17:49.12
232 Owen Paulus Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 17:50.08
233 Jim Heinlein Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Men Cat 4 17:52.71
234 Sean Hassinger Men Cat 4 17:53.00
235 Avi Mahan Oh Boy Oberto/Redlin Men Cat 4 17:53.77
236 Izette Swan Team Group Health Women Cat 1-2-3 17:54.77
237 Brent Davis Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 17:55.34
238 Ulises Salas EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4 17:56.56
239 Ryan Hughs Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 3 17:58.33
240 Steven Beardsley Gentle Lovers Men Cat 1-2 17:58.78
241 Eric Odem L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 17:59.07
242 Steven Zellmer Northern Rockies Ort Men Cat 4 17:59.29
243 Benjamin Cowburn Escape Velocity/dEVo Men Cat 4 17:59.46
244 Brian Tucker Starbucks Cycling Men Cat 4 17:59.81
245 Peter Ashwin Team Dobbiaco Men Cat 5 18:00.25
246 Steve Owens Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 18:00.43
247 Gina Kavesh Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 18:00.45
248 Kurt Brown ByrneInvent Men Cat 3 18:01.08
249 Dan Macdonald KONA-ADOBE Men Cat 1-2 18:01.61
250 Oscar Brain Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 18:03.55
251 Erik Digby Five Valley Velo Men Cat 4 18:03.56
252 Mia Huth Whitman College Women Cat 1-2-3 18:04.18
253 Vu Nguyen Starbucks Cycling Men Cat 5 18:04.69
254 Patrick Monteith Second Ascent Men Cat 4 18:06.04
255 Ryan Anthony Lent Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 18:06.43
256 Chris Di Re First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 18:07.36
257 Misha Zaitsevsky Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 18:08.42
258 Mike Olson Men Cat 3 18:10.72
259 Eric Davis Vitaminwater-Trek Men Cat 3 18:12.35
260 Ally Stacher Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 18:14.35
261 Randy Bott Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 1-2 18:14.54
262 Paul Nelson EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 1-2 18:15.08
263 Sean Henderson Men Cat 4 18:15.35
264 Sile Kiernan First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 4 18:15.64
265 Matt Heck Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 18:15.86
266 Keith Blumhagen First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 4 18:16.20
267 Richard Orr Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 18:16.57
268 Chris Mahan Team Novara Men Cat 4 18:17.34
269 Michael Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 18:17.74
270 Jody Prummer OregonTrailRacing.co Men Cat 4 18:18.77
271 Aaron Coombs Oh Boy Oberto/Redlin Men Cat 4 18:19.71
272 Sirikit Valentin Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 18:19.82
273 Dave Brooks Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 18:20.90
274 Julie Robertson Zivin ByrneInvent Women Cat 1-2-3 18:21.11
275 David Pilz Gentle Lovers Men Cat 1-2 18:21.15
276 Megan Slivka Northern Rockies Ort Women Cat 4 18:21.34
277 John-Christian Flack The Valley Athletic Men Cat 1-2 18:22.34
278 Fiona Macleod Trek/Red Truck-Mosai Women Cat 1-2-3 18:23.24
279 Brian Glass Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4 18:23.82
280 Elizabeth Nettles Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2-3 18:24.01
281 Matt James Portland Velo Men Cat 4 18:24.54
282 Bill Craven Starbucks Cycling Men Cat 5 18:26.17
283 Matt Swanson AxleyUSA.com/Seigler Sports Men Cat 4 18:26.92
284 Colin Krebsbach Oh Boy Oberto/Redlin Men Cat 4 18:27.03
285 Teri Sheasby Bend Bike 'N Sport Women Cat 1-2-3 18:27.56
286 Bertrand Hauss Starbucks Cycling Men Cat 4 18:28.00
287 Morgan Schneidler Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 18:30.01
288 Brian Snyder ByrneInvent Men Cat 3 18:30.14
289 Kyle Valenta CMG/Bike n'Hike Giant/R Hosner Men Cat 1-2 18:30.32
290 Peter Rouse Starbucks Cycling Men Cat 4 18:31.25
291 Andy Luhn Benaroya Research Institute Men Cat 1-2 18:34.06
292 Paul Beard Escape Velocity/dEVo Men Cat 1-2 18:35.57
293 Ian McFarlane Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 18:35.96
294 Zana Faulkner First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 1-2-3 18:36.14
295 Carol Johnson Team Group Health Women Cat 1-2-3 18:37.17
296 Barbara Wilkie Starbucks Cycling Women Cat 4 18:37.69
297 Jill Waskom Bend Bike 'N Sport Women Cat 1-2-3 18:39.16
298 Charlie Warner Veloce Racing Men Cat 1-2 18:40.67
299 S. Andy Tanabe Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 18:43.31
300 Brendan Speer L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 18:43.54
301 Chris Eagon L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 18:44.55
302 Leslie Vice Glotman Simpson Women Cat 1-2-3 18:45.75
303 Lisa Lund First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 1-2-3 18:46.21
304 Lee Darling Glotman Simpson Women Cat 1-2-3 18:47.59
305 Martha Brown ByrneInvent Women Cat 1-2-3 18:47.76
306 Heather Lang Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 18:48.96
307 Matthew Hubbard Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 18:51.41
308 Rich Sherwood Vertical Earth Men Cat 4 18:51.76
309 David Richter Benaroya Research Institute Men Cat 1-2 18:53.03
310 Jan Moss Team Group Health Women Cat 1-2-3 18:55.92
311 Wes Wahlin Seattle Super Squadr Men Cat 5 18:56.26
312 Kyle Shannon Five Valley Velo Men Cat 4 18:56.68
313 Scott Ramsey Starbucks Cycling Men Cat 5 18:58.94
314 Brian Marr Hagens Berman Cycling Team Men Cat 4 18:59.89
315 Tony Yokum L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 18:59.99
316 Suzie Kauper ByrneInvent Women Cat 4 19:00.38
317 Steven Russell Men Cat 5 19:00.75
318 Rob Campbell Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 19:00.87
319 Tim Larson Starbucks Cycling Men Cat 5 19:02.08
320 Charles Caswell Starbucks Cycling Men Cat 4 19:02.48
321 Eric Biermann Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 4 19:02.50
322 Galen Erickson Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 19:04.90
323 Stephen Berard Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 19:05.17
324 Jeff Goodwin Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 19:06.14
325 Bing Knight Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 19:07.39
326 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 19:12.07
327 Joe Holmes Benaroya Research Institute Men Cat 1-2 19:13.11
328 Gary Brown Benaroya Research Institute Men Cat 1-2 19:13.28
329 Brian Gavin EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4 19:14.57
330 Andy Erickson Whitman College Men Cat 5 19:15.59
331 Jason Armstrong Men Cat 4 19:17.00
332 Shannon Payne Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2-3 19:17.05
333 Kevin Raymond Union Bay Cycling/Wi Men Cat 5 19:17.24
334 Lucas Wilkinson Team Stampede/5 Vall Men Cat 4 19:17.72
335 Shoshauna Laxson Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 19:18.28
336 Rebecca Jensen Whitman College Women Cat 1-2-3 19:18.78
337 Jill Talcott Starbucks Cycling Women Cat 4 19:19.58
338 Alynda Lingwood Gregg's/LeMond Women Cat 1-2-3 19:25.13
339 Heidi Copes van Hasselt Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 19:25.58
340 Rich Neves Union Bay Cycling/Wi Men Cat 4 19:28.33
341 Lisa Curry Gallatin Alpine Spor Women Cat 1-2-3 19:28.83
342 Sara Rades Rhodes Team Group Health Women Cat 4 19:29.57
343 Tamara Donnelly-Glass Team Group Health Women Cat 1-2-3 19:29.76
344 Kelly Grove Women Cat 4 19:29.88
345 Jennifer Tabbernor Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 19:30.91
346 Erin Playman Gentle Lovers Women Cat 1-2-3 19:31.36
347 Karen Claeys Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2-3 19:31.62
348 Lisa Picard ByrneInvent Women Cat 1-2-3 19:34.25
349 Dakin Bell Carter Subaru/VW/Saab Men Cat 1-2 19:35.72
350 Greg Hulands Starbucks Cycling Men Cat 4 19:40.15
351 Cheryl Thonney L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 4 19:40.40
352 Bryan Burpee Starbucks Cycling Men Cat 5 19:41.43
353 Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycl Women Cat 1-2-3 19:41.58
354 Amara Boursaw Gregg's/LeMond Women Cat 1-2-3 19:42.98
355 Sean Kabanuk L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 19:44.59
356 David Kregenow Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 19:45.59
357 Jenelle Cassidy Giant Canada/Team Whistler Women Cat 1-2-3 19:46.45
358 Katy Cottingham Team Group Health Women Cat 4 19:48.77
359 Patti Dobrowolski Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 19:49.11
360 Sarah Tisdale Sorella Forte Women Cat 4 19:49.18
361 Chris Avey L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 19:52.28
362 Kyla Giesbrecht dEVo Women Cat 4 19:53.10
363 Libby Evans Sorella Forte Women Cat 1-2-3 19:54.55
364 Eden Palmer Team Group Health Women Cat 1-2-3 19:55.52
365 Dan Grantier Men Cat 5 20:00.42
366 Ed Amdahl Starbucks Cycling Men Cat 4 20:00.73
367 Christine Chang Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 20:00.83
368 Clint Froke L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 20:00.99
369 Johanne Schmitz HPNW Women Cat 1-2-3 20:01.72
370 Sara Mattingly Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 20:04.91
371 Joanna Mensher Gentle Lovers Women Cat 1-2-3 20:06.10
372 Austin Arguello CMG/Bike n'Hike Giant/R Hosner Men Cat 1-2 20:06.15
373 Rachel Canning Escape Velocity/dEVo Women Cat 1-2-3 20:07.48
374 Scott Holmgren Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 4 20:11.52
375 Jeff Bolander L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 20:13.21
376 Aidan Mouellic Escape Velocity/dEVo Men Cat 4 20:13.83
377 Reggie Gonzalez L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 20:15.25
378 Nathaniel Scharer Union Bay Cycling/Wi Men Cat 5 20:18.09
379 Kevin Noiles Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 20:19.49
380 Lori Swanson Starbucks Cycling Women Cat 4 20:21.21
381 Tonia Schmidt First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 4 20:21.50
382 Monica Freeman Therapeutic Associat Women Cat 1-2-3 20:21.71
383 Ali Ritter Starbucks Cycling Women Cat 4 20:22.91
384 Darol Tuttle Starbucks Cycling Men Cat 4 20:24.27
385 Renee Mansour Bend Bike 'N Sport Women Cat 4 20:24.36
386 Nancy Lockett Starbucks Cycling Women Cat 4 20:26.70
387 Camille Nonis dEVo Women Cat 4 20:29.60
388 Aaron Johnson Benaroya Research Institute Men Cat 1-2 20:30.22
389 Diana Dosmann Spokane Rocket Velo Women Cat 4 20:32.59
390 Chad Nikolz Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 20:33.04
391 Nathan Macdonald Trek/Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 20:34.11
392 Kimberly Turner Bobs-Bicycles.com Women Cat 1-2-3 20:34.69
393 Kirstin Sandaas Team Group Health Women Cat 4 20:35.91
394 Christina Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Women Cat 4 20:38.02
395 Jane O'Driscoll Team Great Divide Women Cat 4 20:38.61
396 Judy Richardson Sorella Forte Women Cat 4 20:44.45
397 Cary Steinman Bend Bike & Spas Women Cat 4 20:46.78
398 Jill Bodnar Starbucks Cycling Women Cat 4 20:47.54
399 Rachel Livingston Team Group Health Women Cat 4 20:49.39
400 Coventry Jankowski Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 20:52.80
401 Compton Renee Spokane Rocket Velo Women Cat 4 20:54.48
402 Rachel Hong Team Group Health Women Cat 4 21:04.86
403 Charles Stanger L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 21:08.33
404 Danielle Lindblom Team Group Health Women Cat 4 21:14.61
405 Mark Anderson L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 21:15.31
406 Chelsea Momany Whitman College Women Cat 4 21:18.78
407 Lorraine Silva ByrneInvent Women Cat 4 21:22.79
408 Jitka Cole First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 1-2-3 21:29.58
409 Laura Fife Starbucks Cycling Women Cat 4 21:30.05
410 Cameron Byerley Pro Cyclery Women Cat 1-2-3 21:31.21
411 Kathleen McMahon Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 21:33.69
412 Adrienne Brezovic L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 4 21:40.97
413 Ellen Fisher Starbucks Cycling Women Cat 4 21:48.06
414 Jon Hernandez Webcyclery.com Men Cat 4 21:48.14
415 Barbara Barlow Wheatland Wheelers/L Women Cat 4 21:54.12
416 Austin Clevenger Oh Boy Oberto/Redlin Men Cat 5 22:03.54
417 Leigh Kilcline Cycle U Women Cat 4 22:11.61
418 Justine Busse Team Group Health Women Cat 4 22:14.64
419 Jennifer Kohm Glotman Simpson Women Cat 1-2-3 22:15.02
420 Katie Poinier Team Group Health Women Cat 4 22:16.67
421 Kathy Rowell Team Group Health Women Cat 4 22:26.63
422 Michael Lipka Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 23:13.96
423 Jackie B Craver Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 23:17.98
424 Ed Bertany Union Bay Cycling/Wi Men Cat 1-2 23:22.45
425 Brenda Biernat Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 23:24.98
426 Megan Campbell dEVo Women Cat 4 23:30.50
427 Phillip Somers CCY Cycling Team Men Cat 5 23:32.23
428 Christi Kenyon Union Bay Cycling/Wi Women Cat 4 23:36.03
429 Landon Erickson Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 5 24:08.82
430 Thaddeus Hicks Northwest Human Perf Men Cat 5 24:08.82
431 Jim Hicks NWHP Men Cat 5 24:25.96
432 John Plasenca CCY Cycling Team Men Cat 5 24:25.96