Michelob Ultra Circuit Race

Glenwood, WA
May 1, 2010

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Master Men A-B (56.0 miles)

Num Name Team
1 159 Todd Gallaher IJM.org
2 32 Jay Hilwig Garage Racing
3 215 Martin Senkyrik Second Ascent
4 2060 Eric Robertson Kissena Cycling
5 200 Mark Knokey Vertical Earth
6 27 John Meehan Garage Racing
7 220 James Beieler Fanatik Bike Co.
8 501 Keven Ruf Garage Racing
9 138 Andy Luhn Cucina Fresca Cycling Team

Master Men C-D (30.0 miles)

Num Name Team
1 171 Steven Holland United Finance
2 1336 Peter Collis Unattached
3 1322 Erin Clendenin Recycled Cycles Racing
4 838 Koji Connors First Rate Mortgage Cycling Team
5 633 Chris Broyles Garage Racing
6 815 Robert Isner ByrneInvent
7 675 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling
8 921 Mike Gile ByrneInvent
9 1194 Tim Pierce ByrneInvent
10 1193 Dodi Nov ByrneInvent
11 353 Jerry Shafer Cucina Fresca Cycling Team
12 1160 Steve Evans Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 1123 Chuck Nelson Old Town Bicycle
14 654 S. Andy Tanabe Bikesale,com
15 1318 Joseph Bowen ByrneInvent
16 1055 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling
17 1171 Geoff Austin ByrneInvent
18 253 David Foster Bikesale,com
19 840 Jerry Cutright First Rate Mortgage Cycling Team
20 803 Chris Lagerberg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
21 1198 Paul Way ByrneInvent
22 837 Paul Bourmatnov First Rate Mortgage Cycling Team
23 819 Marc Richardson ByrneInvent
24 1248 Choi Halladay Old Town Bicycle
25 714 Darol Tuttle Old Town Bicycle
26 1264
27 1027 Barry Ironmonger Bikesale,com
28 715 Matt Swanson Old Town Bicycle
29 379 Robbin Goldfoos First Rate Mortgage Cycling Team
30 1288 Stephen Mair ByrneInvent
31 895 Jeff Zeunert Apex Racing Team
32 845 Paul Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team
33 1175 Theodore Bushnell ByrneInvent
34 705 John McHale 20/20 Fuel
35 664 Charles Caswell SCCA/Starbucks Cycling
36 249 Gordy Bolstad Bikesale,com
37 1084 Andy Rosser Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
38 1049 Steve Thompson Bikesale,com
39 1190 Steve McCarthy ByrneInvent
40 1358 John Rasanen ByrneInvent
41 1221 Stephen Grasser First Rate Mortgage Cycling Team
42 1086 Adam Tate Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 665 Ed Amdahl SCCA/Starbucks Cycling
DNF 707 Bob Cartwright Old Town Bicycle
DNF 1109 Chris Cumming Motofish Racing
DNF 1157 Mark Tice Cucina Fresca Cycling Team
DNF 1179 Robert Griffith ByrneInvent

Men Cat 1-2 (48.0 miles)

Num Name Team
1 8 Sam Johnson Hagens Berman Cycling Team
2 113 Ian Tubbs Lenovo
3 3 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team
4 2 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team
5 196 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team
6 33 Brian Hitchcock Garage Racing
7 83 Spencer Paxson Keller Rohrback Cycling Team
8 156 Robert Velez First Rate Mortgage Cycling Team
9 107 Benny Swedberg Hagens Berman Cycling Team
10 396 Jonathan Youell First Rate Mortgage Cycling Team
11 51 Jason Schniepp Bikesale,com
12 74 Aaron Levin Herriott Sports Performance
13 116 Rad Cunningham Lenovo
14 182 Shannon Marris
15 112 Patrick Stanko Lenovo
16 157 Nathan Webber First Rate Mortgage Cycling Team
17 108 Mike Hainsworth Lenovo
18 168 Lyle Tenpenny IJM.org
19 430 Logan Owen Hagens Berman Cycling Team
20 45 Andrew Martin Bikesale,com
21 104 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team
22 37 Michael Murdin Garage Racing
23 1 David Richter Herriott Sports Performance
24 10 Galen Erickson Keller Rohrback Cycling Team
25 41 John Sindell Garage Racing
26 100 Bing Knight Hagens Berman Cycling Team
27 166 Aaron Shaw IJM.org
28 20 Logan Wetzel Second Ascent
29 121 Brian Hall Lenovo
30 110 Mike Hone Lenovo
31 169 Dustin Van Wyck IJM.org
32 274 Luke St Clair Recycled Cycles Racing
33 6 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team
34 77 Colin Westbrook Keller Rohrback Cycling Team
35 93 Joe Holmes Hagens Berman Cycling Team
36 72 David Fleischhauer Herriott Sports Performance
37 2050 Brian Babbit
38 71 Todd Herriott Herriott Sports Performance
39 75
40 5 Kyle Farrell Garage Racing
41 52 Angelo Marfa Bikesale,com
42 105 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team
43 53 Wes Pierce Bikesale,com
44 82 Ron Schmeer Keller Rohrback Cycling Team
45 120 Jeff Goodwin Lenovo
DNF 4 Russell Stevenson Cucina Fresca Cycling Team
DNF 44 Joe Baratto Bikesale,com
DNF 55 DL Byron Bikesale,com
DNF 59 David Iannotti Bikesale,com
DNF 79 Geoff Casey Keller Rohrback Cycling Team
DNF 80 John O'Donnell Keller Rohrback Cycling Team
DNF 126 Alfredo Ramirez Lenovo
DNF 134 Gary Brown Cucina Fresca Cycling Team
DNF 2052 Jon Peterson
DNF 193 Joe Baum Unattached

Men Cat 3 (42.0 miles)

Num Name Team
1 427 David Holden Vertical Earth
2 243 Tom Wick Garage Racing
3 383 Zach Jones First Rate Mortgage Cycling Team
4 264 Michael Spring Bikesale,com
5 306 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team
6 329 Matthew Oseto Lenovo
7 389 Nick Solheim First Rate Mortgage Cycling Team
8 276 Adam Jablonski Recycled Cycles Racing
9 238 Aaron Lavin Garage Racing
10 928 Brandon Bartell Bikesale,com
11 641 Joseph Skokan Bikesale,com
12 667 Jordan Rasmussen SCCA/Starbucks Cycling
13 680 Josh Simpson Recycled Cycles Racing
14 718 Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling Team
15 209 Patrick Monteith Second Ascent
16 841 Dan Doran First Rate Mortgage Cycling Team
17 433 Michael Armfield Breakaway Racing
18 370 Chris Eagon L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
19 262 Mike Schwindeller Bikesale,com
20 441 Jay Maas Apex Racing Team
21 384 Colin Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team
22 371 Reggie Gonzalez L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
23 307 James Gillette Hagens Berman Cycling Team
24 301 Alex Walker Old Town Bicycle
25 382 Eric Johnson First Rate Mortgage Cycling Team
26 349 Zqwan Peterson Cucina Fresca Cycling Team
27 213 Mike Rolcik Second Ascent
28 2012 Alex Walker Recycled Cycles Racing
29 929 Craig Hammond Bikesale,com
30 402 Ryan Gist IJM.org
31 242 Michael Wasserman Garage Racing
32 484 Nicholas Brown Recycled Cycles Racing
33 2022 Bill Zimmermann Cucina Fresca Cycling Team
34 317 Joseph Wasikowski Hagens Berman Cycling Team
35 234 David Hills Garage Racing
36 498 Patrick Adrian Old Town Bicycle
37 405 Brad Kilcline IJM.org
DNF 227 David Neubeck Fanatik Bike Co.
DNF 245 Michael Klisch Bikesale,com
DNF 254 David Katz Bikesale,com
DNF 273 Dustin Lennon Recycled Cycles Racing
DNF 326 Ed Ewing Lenovo
DNF 328 Bob Ludeman Lenovo
DNF 353 Jerry Shafer Cucina Fresca Cycling Team
DNF 360 Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF 414 Guy Tucker IJM.org
DNF 435 Ben Larson Apex Racing Team
DNF 465 Jim Wood Alki/Rubicon Racing
DNF 476 Carl Anton Recycled Cycles Racing
DQ 232 Clayton Binkley Starbucks Cycling
DQ 345 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team
DQ 1297 Peter Avolio Apex Racing Team

Men Cat 4-5 (36.0 miles)

Num Name Team
1 686 Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
2 660 Bart Heer SCCA/Starbucks Cycling
3 917 Dave Zike ByrneInvent
4 743 Evan Schmitt Lenovo
5 1234 Eric Becker IJM.org
6 741 Chris Jackson Lenovo
7 728 Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team
8 1268 Steven Kusy Unattached
9 1007 Robert McDaniel Second Ascent
10 647 Rich Neves Bikesale,com
11 853 Martin Chvoj IJM.org
12 1180 Laurent Guex ByrneInvent
13 X1
14 668 Mark Taylor SCCA/Starbucks Cycling
15 2049 Andrew Austin
16 1045 Nick Duckstein Bikesale,com
17 1195 Dan Runhaar ByrneInvent
18 1144 Jason Williams Lenovo
19 1273 Daniel Caputo Breakaway Racing
20 2024 Jon Peterson
21 1064 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing
22 1099 Andrew Eisen Cycle U
23 1097 Tim Farrell Cycle U
24 1132 Evan Darling Hagens Berman Cycling Team
25 1293 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
26 677 Jason Cameron Recycled Cycles Racing
27 1342 Ed Gourley Unattached
28 927 Adam Stern Arrivee Endurance Sports
29 1069 Jason Celestine Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
30 1068 Will Brickler Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
31 1269 Nate Pitts Breakaway Racing
32 1349 Evan Siroky Tacoma Bike
33 1065 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
34 830 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
35 857 Chance Reschke IJM.org
36 710 Christopher Nelson Old Town Bicycle
37 1122 Joel T Jones Old Town Bicycle
38 616 Ed Rosenberg Second Ascent
39 X3
40 933 Timothy Kwok Wong Bikesale,com
41 949 Stephen Bognar Lenovo
42 651 Scot Weeks Bikesale,com
43 1077 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
44 620 Kevin Tamura Second Ascent
45 1330 Sean Cresap The Storm
46 739 Hugh Barrington Lenovo
47 1304 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
48 1292 Landon Sealey Tacoma Bike
49 608 Christopher Fast Second Ascent
50 695 Jon Carnigan Cycle U
51 711 Michael Payne Old Town Bicycle
52 1176 John Clouse ByrneInvent
53 2084 Mark Custodio
54 858 Gabriel Templeton IJM.org
55 1054 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling
56 1350 Thierry Douet Woodinville Bicycle
57 2014 Jordan Tremper
58 1067 Eric Brickler The Valley Athletic Club/CBC Racing
59 2047 Scott Samuels
DNF 610 David James Second Ascent
DNF 613 Forrest Murphy Second Ascent
DNF 652 Scott Mingus Bikesale,com
DNF 709 Matt Molzan Old Town Bicycle
DNF 744 Phil Spencer Lenovo
DNF 749 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team
DNF 832 Michael Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DNF 834 Clinton Anderson First Rate Mortgage Cycling Team
DNF 842 John Dowell First Rate Mortgage Cycling Team
DNF 918 Chris Tremonte Recycled Cycles Racing
DNF 1025 Alan Nagata Bikesale,com
DNF 1041 Louis Paolella Bikesale,com
DNF 1044 Mike Robson Bikesale,com
DNF 1052 Tony Pletcher Bikesale,com
DNF 1059 Jeff M Dunn SCCA/Starbucks Cycling
DNF 1063 Kyle Brown-Wollin Recycled Cycles Racing
DNF 1098 Chad Sullivan Cycle U
DNF 1141 Kyle Mattson Lenovo
DNF 1188 Andrew Leon ByrneInvent
DNF 1217 Robert Evans First Rate Mortgage Cycling Team
DNF 1267 Tim Whiteaker Cycle U
DNF 1324 Robert Webb Citizen
DNF 1356 Donovan BENSON Rad Racing NW/Hagens Berman
DNF 2008 Bob McGee
DNF 2008 Ryan Hefferman
DNF 2026 Rashid Faroqui

Women Cat 1-2 (42.0 miles)

Num Name Team
1 10 Rhae-Christie Shaw Cycle U
2 5 Annette Williams First Rate Mortgage Cycling Team
3 32 Morgan Schneidler Bikesale,com
4 2 Cheryl Thonney Keller Rohrback Cycling Team
5 3 Jadine Rolcik Team Group Health
6 1 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team
7 25 Jessica Cutler Cucina Fresca Cycling Team
8 26 Kimberly Turner Cucina Fresca Cycling Team
9 6 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
10 13 Christine Chang Keller Rohrback Cycling Team
11 16 Elizabeth Nettles Hagens Berman Cycling Team
12 58 Sally Fraser Hagens Berman Cycling Team
13 7 Gina Kavesh Bikesale,com
14 14 Heather Lang Keller Rohrback Cycling Team
15 36 Carol Johnson Team Group Health
DNF 30 Amara Boursaw Gregg's Trek Racing Team

Women Cat 3 (36.0 miles)

Num Name Team
1 99 Kathleen Taylor Team Group Health
2 2078 Ivy Audrain Northern Rockies Cycling Team
3 70 Christina Solheim First Rate Mortgage Cycling Team
4 196 Tara O'Brien Cucina Fresca Cycling Team
5 76 Zana Faulkner IJM.org
6 80 Suzie Kauper IJM.org
7 69 Heidi Blackie First Rate Mortgage Cycling Team
8 98 Lee Smith Team Group Health
9 93 Tamara Donnelly-Glass Team Group Health
10 74 Audrey Baldessari IJM.org
11 91 Shannon Payne Bikesale,com
12 293 Rachel Hong Team Group Health
13 230 Erica Lorenzen IJM.org
14 86 Kristina Bajema Bikesale,com
15 89 Heidi Copes van Hasselt Bikesale,com
16 1391 Lauren Roschen Cucina Fresca Cycling Team
17 179 Rosalyn Rombauer Hagens Berman Cycling Team
18 186 Amber Brinkman Cucina Fresca Cycling Team
19 88 Laura Chang Bikesale,com
DNF 52 Jitka Cole SCCA/Starbucks Cycling
DNF 68 Tamara Stephas ByrneInvent
DNF 77 Joanne Green IJM.org

Women Cat 4 (30.0 miles)

Num Name Team
1 300 Rachel Livingston Team Group Health
2 150 Brandee Era-Miller Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
3 167 Lori Swanson Old Town Bicycle
4 264 Jeanne DaGloria Bikesale,com
5 119 Amanda McNabb Team Group Health
6 166 Janelle Kay Old Town Bicycle
7 248 Jennifer Hamilton Bikesale,com
8 143 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling
9 160 Camille Terhune Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
10 1388 Heidi Fischer Alki/Rubicon Racing
11 100 Karen Wilkinson Team Group Health
12 47 Larisa Wade Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
13 193 Kathryn Meckle Cucina Fresca Cycling Team
14 270 Eryn Maris Bikesale,com
15 296 LB Kregenow Team Group Health
16 256 Pam Massey Bikesale,com
17 189 Cynthia Freed Cucina Fresca Cycling Team
18 139 Kelly Sambrook SCCA/Starbucks Cycling
19 250 Christi Kenyon Bikesale,com
20 131 Angela Cudone-Sheridan SCCA/Starbucks Cycling
21 1400 Debbie Driver Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
22 156 Ann Mitchell Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
23 168 Emma Becker Old Town Bicycle
DNF 242 Jackie B Craver Bikesale,com
DNF 259 Sara Mattingly Bikesale,com
DQ 165 Jodie Bolt Old Town Bicycle