Longbranch Masters/Juniors RR State Championships

WA
May 2, 2010

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Junior A Men (33.0 miles)

Num Name Team
1 107 Benny Swedberg Hagens Berman Cycling Team
2 839 Cole Cutright First Rate Mortgage Cycling Team

Junior A Women (33.0 miles)

Num Name Team
1 224 Kelly Plese First Rate Mortgage Cycling Team

Junior B Men (33.0 miles)

Num Name Team
1 430 Logan Owen Hagens Berman Cycling Team
2 384 Colin Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team
3 643 Max O'Neal Bikesale,com
4 875 David Kirske, Jr. Rad Racing NW/Hagens Berman
5 912 Avi Mahan Rad Racing NW/Hagens Berman
6 481 Conor Klupar Rad Racing NW/Hagens Berman
7 1347 Matt Brown Rad Racing NW/Hagens Berman
8 1351 Brandon Schumacher First Rate Mortgage Cycling Team

Junior C Men (12.0 miles)

Num Name Team
1 1260 David O'Brien Rad Racing NW/Hagens Berman
2 1283 Harrison Devine First Rate Mortgage Cycling Team
3 1326 Theo Arden First Rate Mortgage Cycling Team
4 2100 Evan Geary First Rate Mortgage Cycling Team
5 2058 Alex Watt First Rate Mortgage Cycling Team
6 1216 Tyler Daniel First Rate Mortgage Cycling Team
7 1220 Luke Grant First Rate Mortgage Cycling Team
8 1223 Mike Jors First Rate Mortgage Cycling Team
9 1230 Trey Thorton First Rate Mortgage Cycling Team
DNF 2044 Olivia Barrell Rad Racing NW/Hagens Berman
JUNIOR C

Junior D Men (12.0 miles)

Num Name Team
1 1300 Alexander West Unattached
2 1229 Mitchell Thorton First Rate Mortgage Cycling Team
3 1209 Jarrett Aregger First Rate Mortgage Cycling Team
4 2008 Henry GEARY First Rate Mortgage Cycling Team
5 1014 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co.
DNF 2040 Aaron Watt Unattached

Master Men A (65.0 miles)

Num Name Team
1 5 Kyle Farrell Garage Racing
2 66 Trevor Kosa Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
3 7 Robert Campbell Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
4 157 Nathan Webber First Rate Mortgage Cycling Team
5 159 Todd Gallaher IJM.org
6 67 Mick Walsh Echelon Gran Fondo/Zteam
7 200 Mark Knokey Vertical Earth
8 162 Gregory Kauper IJM.org
9 155 David Schmidt First Rate Mortgage Cycling Team
10 158 Martin Criminale IJM.org
11 35 Nikos Mills Garage Racing
12 36 Kevin Masterson Garage Racing
13 96 Jim Peot Hagens Berman Cycling Team
DNF 22 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co.
DNF 65 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 93 Joe Holmes Hagens Berman Cycling Team
DNF 97 Joe Pettinger Hagens Berman Cycling Team
DNF 138 Andy Luhn Cucina Fresca Cycling Team
DNF 193 Joe Baum Unattached
DNF 214 David Salo Second Ascent
DNF 247 Mark Bales Bikesale,com
DNF 269 Wes Wahlin SCCA/Starbucks Cycling
DNF 2073 Chris Torgerson Cucina Fresca Cycling Team
DNF 2085 Arnie Liati Benaroya Research Institute

Master Men B (65.0 miles)

Num Name Team
1 432 Chandler Leach Excel Sports Boulder
2 442 Greg Arden Apex Racing Team
3 378 Keith Faretra First Rate Mortgage Cycling Team
4 341 Andy James Cucina Fresca Cycling Team
5 376 Rodney Brandon First Rate Mortgage Cycling Team
6 400 Ryan Dean IJM.org
7 439 Doug Mercer Apex Racing Team
8 263 Dave Ryan Bikesale,com
9 329 Matthew Oseto Lenovo
10 405 Brad Kilcline IJM.org
11 240 Alex Rosenast Garage Racing
12 641 Joseph Skokan Bikesale,com
13 328 Bob Ludeman Lenovo
14 268 Sean Phillips SCCA/Starbucks Cycling
15 220 James Beieler Fanatik Bike Co.
16 398 Kurt Brown IJM.org
17 223 Chad Clarke Fanatik Bike Co.
DNF 255 Greg Luniewski Bikesale,com
DNF 279 Jeff Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 284 Chris Mendoza Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 336 Michael Black Cucina Fresca Cycling Team
DNF 403 David Hecht IJM.org
DNF 406 Alistair Leigh IJM.org
DNF 410 RC Rogers IJM.org
DNF 443 John Bove Apex Racing Team
DNF 487 Bob Ling Team Escapados
DNF 613 Forrest Murphy Second Ascent
DNF 669 Mark Mirante SCCA/Starbucks Cycling
DNF 830 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DNF 893 Erich Alonzo Apex Racing Team
DNF 899 Marcus Nedelmann Apex Racing Team
DNF 947 Anthony Rutter Collision 1 Racing Team
DNF 1069 Jason Celestine Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 1242 Tony Williams Unattached

Master Men C (49.0 miles)

Num Name Team
1 1336 Peter Collis Unattached
2 1310 Ryan Denney NWCC
3 426 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized
4 884 Paul La Stayo Cycle Therapy/4 Corners Racing
5 1089 Anthony Whiley Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
6 1282 Jeff Beltramini NWCC
7 806 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 671 Peter Rouse SCCA/Starbucks Cycling
9 887 Brett Gaspers Apex Racing Team
10 611 Lars Jorstad Second Ascent
11 871 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
12 1096 Erik Brihagen Cycle U
13 1296 Kern Maresca
14 1315 John Alving Apex Racing Team
15 878 Brian Bolin Sofa Kings
16 2030 Lloyd Lints Eastgate Cycling
17 625 Tom Fryer Fanatik Bike Co.
18 675 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling
19 857 Chance Reschke IJM.org
20 712 John Rodgers Old Town Bicycle
21 1340 Gary Martin Eastgate Cycling
22 1350 Thierry Douet Woodinville Bicycle
23 932 Eric Holman Bikesale,com
24 1330 Sean Cresap The Storm
25 1194 Tim Pierce ByrneInvent
26 1165 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
27 1325 Mitchell Eggers Lakemont Cycling Club
28 629 Randy Olson Fanatik Bike Co.
29 859 Eric Redrup Der Sportsmann
30 2017 Jim Heinlein Wenatchee Valley Velo
31 890 Victor Yagi Apex Racing Team
DNF 363 Brian Cole ByrneInvent
DNF 748 Erik Busse Cucina Fresca Cycling Team
DNF 873 Martin Long Eastgate Cycling
DNF 1080 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 1152 Joe Gross Cucina Fresca Cycling Team
DNF 1203 Sean Kabanuk L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DQ 952 John McAllister Unattached

Master Men D (49.0 miles)

Num Name Team
1 287 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
2 171 Steven Holland United Finance
3 133 Larry Boyer Cucina Fresca Cycling Team
4 894 Ian Wright Apex Racing Team
5 354 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team
6 78 Erik Scheller Keller Rohrback Cycling Team
7 1075 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
8 627 John Kodin Fanatik Bike Co.
9 843 Garth Ferber First Rate Mortgage Cycling Team
10 2059 Jim Washburn Excel Sports Boulder
11 163 Alastair Lockett IJM.org
12 845 Paul Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team
13 502 Jim Brown Sofa Kings
14 447 Marshall Will NWCC
15 865 Peter DesRosier Lakemont Cycling Club
16 642 Kevin Raymond Bikesale,com
17 2046 Scott Busby Eastside Velo
18 496 Pete Banko
19 141 Michael Vrbanac Cucina Fresca Cycling Team
20 197 Glenn Bunselmeyer Excel Sports Boulder
21 416
22 297 Steve Matson Old Town Bicycle
23 1313 Bill Serantoni Apex Racing Team
24 891 Dave Reed Apex Racing Team
25 372 Justin Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
26 340 Trevor Hall Cucina Fresca Cycling Team
27 1316 Peter Miller Apex Racing Team
28 914 Hank Koerner Sofa Kings
29 458 Bob Sackett-Converse Cycle Therapy/4 Corners Racing
DNF 180 Paul Mernaugh Unattached
DNF 189 Barry Johnson First Rate Mortgage Cycling Team
DNF 289 Brian Wentz Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 379 Robbin Goldfoos First Rate Mortgage Cycling Team
DNF 424 David Montgomery Unattached
DNF 683 Roger Giebelhaus Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 832 Michael Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DNF 833 Steve Rapp L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DNF 860 Richard Daifuku Brandford Bike
DNF 885 Bill Wikstrom Cycle Therapy/4 Corners Racing
DNF 1156 Chris Soelling Cucina Fresca Cycling Team
DNF 1202 Charles Stanger L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DNF 1290 Michael Brochu Lakemont Cycling Club
DNF 1299 Steve West Unattached
DNF 1312 Bill Devlin Apex Racing Team
DNF 1327 Mark Southern Lakemont Cycling Club
DNF 2180 Larry Crews Lakemont Cycling Club

Master Women A (49.0 miles)

Num Name Team
1 29 Suz Weldon Bikesale,com
2 5 Annette Williams First Rate Mortgage Cycling Team
3 56 Michelle Kautzmann Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
4 98 Lee Smith Team Group Health
5 2042 Karen Armstrong EmdeSports.com/Fitness Fanatics
6 54 Sarah Clark Allen Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
7 53 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
8 82 Liga Mezaraups IJM.org
DNF 7 Gina Kavesh Bikesale,com
DNF 1395 Tammy Meehan Team Kenda Tire

Master Women B (33.0 miles)

Num Name Team
1 11 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/Zteam
2 229 Karen Kowalchyk IJM.org
3 119 Amanda McNabb Team Group Health
4 165 Jodie Bolt Old Town Bicycle
5 174 Deenie Robertson Hagens Berman Cycling Team
6 238 Kris Stolmeier Team Fastt
7 160 Camille Terhune Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
8 206 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
9 48 Brenda Biernat Unattached
10 122 MaryMargaret Bowmer Fanatik Bike Co.
11 1386 Claire Kline Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team
12 202 Melissa Vrbanac Cucina Fresca Cycling Team
13 156 Ann Mitchell Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF 228 Elaine Jameson IJM.org