Boston Harbor CR State Championships

WA
June 27, 2010

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Master Men A (36.0 miles)

Num Name Team
1 65 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
2 121 Brian Hall Lenovo
3 38 Robert Powell Garage Racing
4 158 Martin Criminale IJM.org
5 159 Todd Gallaher IJM.org
6 35 Nikos Mills Garage Racing
7 7 Robert Campbell Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
8 32 Jay Hilwig Garage Racing
9 138 Andy Luhn Cucina Fresca Cycling Team
10 26 Mike Burdo Garage Racing
11 135 Ken Dammand Cucina Fresca Cycling Team
12 335 Matt Bergerson Cucina Fresca Cycling Team

Master Men B (36.0 miles)

Num Name Team
1 432 Chandler Leach Excel Sports Boulder
2 328 Bob Ludeman Lenovo
3 403 David Hecht IJM.org
4 351 Todd Sahl Cucina Fresca Cycling Team
5 223 Chad Clarke Fanatik Bike Co.
6 754 Tom Donohue Cucina Fresca Cycling Team
7 345 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team
8 304 Chris Adolf Hagens Berman Cycling Team
9 338 Brett Clothier-Sharman Cucina Fresca Cycling Team
10 622 Dave Bishop Fanatik Bike Co.
11 410 RC Rogers IJM.org
12 501 Keven Ruf Garage Racing

Master Men C (30.0 miles)

Num Name Team
1 690 James Stewart Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
2 426 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized
3 890 Victor Yagi Apex Racing Team
4 1045 Nick Duckstein Bikesale,com
5 884 Paul La Stayo Cycle Therapy/4 Corners Racing
6 630 Tim Reinholtz Fanatik Bike Co.
7 2058 John Buursma Unattached
8 932 Eric Holman Bikesale,com
9 895 Jeff Zeunert Apex Racing Team
10 1089 Anthony Whiley Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
11 642 Kevin Raymond Bikesale,com
12 1027 Barry Ironmonger Bikesale,com
13 871 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
14 1336 Peter Collis Unattached
15 625 Tom Fryer Fanatik Bike Co.
16 2069 John Schmiddlapp GBSC
17 1077 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
18 2074 Tom Witzkey Dobbiaco
19 714 Darol Tuttle Old Town Bicycle
20 868 Tyler Tabor Team 53x11 Coffee
21 1171 Geoff Austin ByrneInvent
22 1266 Charles Arndt Unattached
23 1314 Brian Platt Apex Racing Team
24 1065 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
25 944 Charles Benditt Unattached
26 1084 Andy Rosser Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
27 637 Harry Colvin Bikesale,com
28 1050 Steven Ginsberg Bikesale,com
29 363 Brian Cole ByrneInvent

Master Men D (30.0 miles)

Num Name Team
1 287 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
2 297 Steve Matson Old Town Bicycle
3 2069 Kerry Farrell
4 163 Alastair Lockett IJM.org
5 354 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team
6 843 Garth Ferber First Rate Mortgage Cycling Team
7 189 Barry Johnson First Rate Mortgage Cycling Team
8 372 Justin Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
9 1075 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
10 288 Scott Torkelson Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
11 627 John Kodin Fanatik Bike Co.
12 683 Roger Giebelhaus Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
13 958 Martin Rand Unattached
14 1313 Bill Serantoni Apex Racing Team
15 914 Hank Koerner Sofa Kings
16 833 Steve Rapp L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
17 684 Jim Holbrooks Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
18 1081 Stephen Jones Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
19 1309 Paul Southerland Cycle Therapy/4 Corners Racing
20 438 Donald Perry Apex Racing Team
21 299 Jeffrey Patterson Old Town Bicycle
22 860 Richard Daifuku Brandford Bike
23 133 Larry Boyer Cucina Fresca Cycling Team
24 1221 Stephen Grasser First Rate Mortgage Cycling Team
25 706 Larry Baker Old Town Bicycle
26 289 Brian Wentz Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
27 1086 Adam Tate Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team

Master Women A (36.0 miles)

Num Name Team
1 98 Lee Smith Team Group Health
2 93 Tamara Donnelly-Glass Team Group Health
3 54 Sarah Clark Allen Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
4 36 Carol Johnson Team Group Health
5 53 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team

Master Women B (24.0 miles)

Num Name Team
1 256 Pam Massey Bikesale,com
2 189 Cynthia Freed Cucina Fresca Cycling Team
3 94 Beth Graff Team Group Health
4 296 LB Kregenow Team Group Health
5 109 Kirstin Sandaas Team Group Health
6 122 MaryMargaret Bowmer Fanatik Bike Co.
7 155 Karen Metcalfe Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
8 131 Angela Cudone-Sheridan SCCA/Starbucks Cycling
9 192 Kathleen McMahon Cucina Fresca Cycling Team

Men Cat 1-2 (42.0 miles)

Num Name Team
1 72 David Fleischhauer Herriott Sports Performance
2 196 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team
3 2 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team
4 41 John Sindell Garage Racing
5 71 Todd Herriott Herriott Sports Performance
6 34 Chad Marion Garage Racing
7 116 Rad Cunningham Lenovo
8 3 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team
9 1 David Richter Herriott Sports Performance
10 5 Kyle Farrell Garage Racing
11 168 Lyle Tenpenny IJM.org
12 74 Aaron Levin Herriott Sports Performance
13 274 Luke St Clair Recycled Cycles Racing
14 405 Brad Kilcline IJM.org
15 2024 Brian Babbitt Old Town Bicycle
16 193 Joe Baum Unattached
17 56 Steven Wilssens Bikesale,com
18 42 Erik Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
19 98 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team
20 28 Jason Bethel Garage Racing
21 97 Joe Pettinger Hagens Berman Cycling Team

Men Cat 3 (36.0 miles)

Num Name Team
1 240 Alex Rosenast Garage Racing
2 1298 Ryan Larson Husky Cycling Team
3 279 Jeff Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
4 669 Mark Mirante SCCA/Starbucks Cycling
5 402 Ryan Gist IJM.org
6 227 David Neubeck Fanatik Bike Co.
7 2095 Richard Machein Unattached
8 255 Greg Luniewski Bikesale,com
9 1136 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team
10 397 Sylvio Bravetti IJM.org
11 383 Zach Jones First Rate Mortgage Cycling Team
12 2009 Scott Inman Unattached
13 743 Evan Schmitt Lenovo
14 1293 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
15 667 Jordan Rasmussen SCCA/Starbucks Cycling
16 428 Mike Brown Recycled Cycles Racing
17 494 Adam Kaufman Recycled Cycles Racing
18 797 Brian Sullivan Cucina Fresca Cycling Team
19 264 Michael Spring Bikesale,com
20 254 David Katz Bikesale,com
21 234 David Hills Garage Racing
22 929 Craig Hammond Bikesale,com
23 319 Marc Schwartz Hagens Berman Cycling Team
24 283 Greg Luther Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
25 2021 Tim Smith
26 317 Joseph Wasikowski Hagens Berman Cycling Team
27 266 Lane Wilkinson Bikesale,com
28 208 James Johnson Second Ascent
29 412 Alex Telitsine IJM.org
30 245 Michael Klisch Bikesale,com
31 247 Mark Bales Bikesale,com
32 680 Josh Simpson Recycled Cycles Racing
33 2069 Jeff Hsu
34 421 Harry Pepe III Brandford Bike/DeLaurenti/Pagliacci

Men Cat 4-5 (30.0 miles)

Num Name Team
1 1310 Ryan Denney NWCC
2 907 Ian Gerrish NWCC
3 1336 Peter Collis Unattached
4 1044 Mike Robson Bikesale,com
5 651 Scot Weeks Bikesale,com
6 728 Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team
7 2053 Will Teal
8 660 Bart Heer SCCA/Starbucks Cycling
9 1063 Kyle Brown-Wollin Recycled Cycles Racing
10 652 Scott Mingus Bikesale,com
11 1130 Jake Hjorten Hagens Berman Cycling Team
12 696 Jed Barden Cycle U
13 1037 Erik Spring Bikesale,com
14 1007 Robert McDaniel Second Ascent
15 1138 Terence AuYeung Lenovo
16 1288 Stephen Mair ByrneInvent
17 1098 Chad Sullivan Cycle U
18 905 Eric Knapp NWCC
19 1315 John Alving Apex Racing Team
20 1041 Louis Paolella Bikesale,com
21 668 Mark Taylor SCCA/Starbucks Cycling
22 961 Ian Baldwin Unattached
23 1052 Tony Pletcher Bikesale,com
24 709 Matt Molzan Old Town Bicycle
25 1042 Michael Sanderson Bikesale,com
26 2074 Tom Witzke
27 1030 Bryon Cline Bikesale,com
28 896 Jim Peterson Apex Racing Team
29 1373 Brian Fiete
30 1156 Chris Soelling Cucina Fresca Cycling Team
31 893 Erich Alonzo Apex Racing Team
32 1272 Jesse Nofziger First Rate Mortgage Cycling Team
33 1059 Jeff M Dunn SCCA/Starbucks Cycling
34 2073 Charles Gardiner
35 712 John Rodgers Old Town Bicycle
36 1069 Jason Celestine Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
37 1292 Landon Sealey Tacoma Bike
38 1342 Ed Gourley Unattached
39 20??
40 633 Chris Broyles Garage Racing
41 1165 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
42 1126 Brent Hall Old Town Bicycle
43 8??
44 695 Jon Carnigan Cycle U
45 1365 J. Scott Hile
46 665 Ed Amdahl SCCA/Starbucks Cycling
47 715 Matt Swanson Old Town Bicycle
48 1054 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling
49 2043
50 1066 Scott Blankenship Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
51 1061 Todd Schneider Recycled Cycles Racing
52 2048 Robert Schmidt
DQ 2025 Andrea Kopp Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team

Women Cat 1-2 (36.0 miles)

Num Name Team
1 32 Morgan Schneidler Bikesale,com
2 6 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
3 10 Rhae-Christie Shaw Cycle U
4 58 Sally Fraser Hagens Berman Cycling Team
5 1396 Carrie Eller Greggs Cycle
6 16 Elizabeth Nettles Hagens Berman Cycling Team
7 7 Gina Kavesh Bikesale,com

Women Cat 3 (36.0 miles)

Num Name Team
1 246 Anne Gerard Bikesale,com
2 56 Michelle Kautzmann Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
3 88 Laura Chang Bikesale,com
4 119 Amanda McNabb Team Group Health
5 179 Rosalyn Rombauer Hagens Berman Cycling Team
6 54 Sarah Clark Allen Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
7 82 Liga Mezaraups IJM.org
8 1383 Ivy Audrain NRO

Women Cat 4 (24.0 miles)

Num Name Team
1 143 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling
2 150 Brandee Era-Miller Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
3 1388 Heidi Fischer Alki/Rubicon Racing
4 205 Emily Eggers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
5 270 Eryn Maris Bikesale,com
6 160 Camille Terhune Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
7 287 Heidi Gaertner Team Group Health
8 166 Janelle Kay Old Town Bicycle
9 165 Jodie Bolt Old Town Bicycle
10 265 Jenny Dallas Bikesale,com
11 174 Deenie Robertson Hagens Berman Cycling Team
12 156 Ann Mitchell Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
13 134 Dora Rubanyi SCCA/Starbucks Cycling
14 2060 Dana Fitzpatrick Unattached
15 120 Sandrine McFadden Team Group Health
16 2082 Camile Jenten Arrie Sports
17 100 Karen Wilkinson Team Group Health
18 151 Erica Haas Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
19 294 Andrea Imler Team Group Health
20 193 Kathryn Meckle Cucina Fresca Cycling Team
21 167 Lori Swanson Old Town Bicycle
22 2081 Kelly Sambrook SCCA/Starbucks Cycling
23 138 Katy Hayes SCCA/Starbucks Cycling
24 2070 Bridget Sinnott Unattached
25 159 Annette Taylor Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team