Bellingham Senior Stage Race State Championships: Time Trial

Bayview, WA
July 17, 2010

Part of the Bellingham Senior Stage Race State Championships

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Master Men 40+ (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 159 Todd Gallaher IJM.org 17:12.3
2 2021 Jim Clevenger RunningShoes.com 18:05.0
3 171 Steven R Holland United Finance 18:16.7
4 133 Larry Boyer Cucina Fresca Cycling Team 18:23.9
5 36 Kevin Masterson Garage Racing 18:29.9
6 96 Jim Peot Hagens Berman Cycling Team 18:33.7
7 128 Eric Schuman Lenovo 18:37.1
8 2007 Robert Chew Glotman Simpson 18:51.3
9 1075 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 18:54.2
10 2023X Russ Glithero Glotman Simpson 19:00.0
11 2058 Marc Perrot Glotman Simpson 19:12.0
12 952 John McAllister Unattached 19:12.2
13 263 Dave Ryan Bikesale,com 19:14.8
14 894 Ian Wright Apex Racing Team 19:17.7
15 304 Chris Adolf Hagens Berman Cycling Team 19:20.9
16 2038 Roman Dujmovic Glotman Simpson 19:21.4
17 349 Zqwan Peterson Cucina Fresca Cycling Team 19:23.3
18 891 Dave Reed Apex Racing Team 19:24.2
19 843 Garth Ferber First Rate Mortgage Cycling Team 19:31.3
20 501 Keven Ruf Garage Racing 19:33.7
21 2066 Jeff Spaulding Cucina Fresca Cycling Team 19:54.9
22 623 Patrick Branch Fanatik Bike Co. 20:20.3
23 633 Chris Broyles Garage Racing 20:21.8
24 1077 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 20:30.9
25 1288 Stephen Mair ByrneInvent 20:38.1
26 1313 Bill Serantoni Apex Racing Team 20:38.5
27 2054 Darrin Grund Glotman Simpson 20:41.5
28 845 Paul Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team 20:46.1
29 954 Dale Harless CycleU 21:11.6
30 1045 Nick Duckstein Bikesale,com 21:28.7

Men Cat 1-2 (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 2 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team 16:35.2
2 3 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team 16:36.1
3 104 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team 16:48.3
4 72 David Fleischhauer Herriott Sports Performance 16:59.9
5 196 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team 17:06.3
6 71 Todd Herriott Herriott Sports Performance 17:07.6
7 2036 Jake McArthur Wenatchee World/Project Groundwo 17:08.9
8 6 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team 17:10.7
9 157 Nathan Webber First Rate Mortgage Cycling Team 17:16.6
10 2049 Jonathan Lee Team NorCal Bike Sport 17:16.8
11 111 Shawn Ongers Lenovo 17:17.2
12 170 Grant Boursaw Gregg's Trek Racing Team 17:18.5
13 127 Westley Richards Lenovo 17:21.0
14 5 Kyle Farrell Garage Racing 17:22.3
15 25 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. 17:23.4
16 33 Brian Hitchcock Garage Racing 17:30.2
17 2033 Alex Brookhouse Hagens Berman Cycling Team 17:34.4
18 105 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team 17:36.4
19 99 Alan Schmitz Hagens Berman Cycling Team 17:44.2
20 56 Steven Wilssens Bikesale,com 17:46.7
21 41 John Sindell Garage Racing 17:51.8
22 1 David Richter Herriott Sports Performance 17:56.6
23 80 John O'Donnell Keller Rohrback Cycling Team 17:59.9
24 98 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team 18:05.0
25 11 Mike Attie Second Ascent 18:28.0
26 106 Ian Terry Hagens Berman Cycling Team 18:42.6
27 103 Tyler Stearns Hagens Berman Cycling Team 18:53.7
28 2048 Scott Alexander 19:24.9
29 2035 Scott Inman Team Coastal 19:43.3
30 51 Jason Schniepp Bikesale,com 19:46.5

Men Cat 3 (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 718 Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling Team 17:26.2
2 301 Alex Walker Old Town Bicycle 17:30.5
3 227 David Neubeck Fanatik Bike Co. 17:44.7
4 240 Alex Rosenast Garage Racing 17:46.8
5 2010 Davis Shepherd Husky Cycling 17:53.6
6 2012X Taylor Hansen RMCC 17:55.3
7 345 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team 18:00.3
8 361 Max Coleman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers 18:02.9
9 233 Morgan Coleman Garage Racing 18:03.0
10 226 Stacey Moon Fanatik Bike Co. 18:09.2
11 638 J Irons Bikesale,com 18:15.7
12 412 Alex Telitsine IJM.org 18:19.3
13 907 Ian Gerrish Northwest Chiropractic Clinic 18:23.3
14 419 Daniel Koski-Karrell Husky Cycling 18:24.1
15 905 Eric Knapp Northwest Chiropractic Clinic 18:29.1
16 244 Steve Zeliadt Garage Racing 18:31.3
17 2089 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 18:31.5
18 262 Mike Schwindeller Bikesale,com 18:35.0
19 243 Tom Wick Garage Racing 18:42.6
20 2072 Ross Gilbert Old Town Bicycle 18:42.9
21 2056 Steven Grandy 18:45.6
22 308 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team 18:52.9
23 268 Sean Phillips SCCA/Starbucks Cycling 18:53.8
24 2068 Bruce Denis Independent 19:00.2
25 228 Matt Oswin Fanatik Bike Co. 19:00.9
26 208 James Johnson Second Ascent 19:01.0
27 232 Clayton Binkley Garage Racing 19:07.5
28 209 Patrick Monteith Second Ascent 19:08.0
29 306 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 19:14.9
30 743 Evan Schmitt Lenovo 19:16.0
31 2083 Richard Machhein Local Ride Racing 19:22.3
32 271 Erik Peterson Recycled Cycles Racing 19:23.6
33 1298 Ryan Larson Husky Cycling 19:26.9
34 384 Colin Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team 19:32.9
35 216 Erin Stansbury Second Ascent 19:44.7
36 441 Jay Maas Apex Racing Team 19:55.4
37 1310 Ryan Denney Northwest Chiropractic Clinic 20:13.8
38 2067 Jason Burch Glotman Simpson 20:45.7

Men Cat 4-5 (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 2024 Roger THOMPSON Arrivee Cycling Club/Pilgrim's Market 17:32.5
2 2097 Damon Burnettt 18:16.8
3 631 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. 18:32.2
4 627 John Kodin Fanatik Bike Co. 18:38.0
5 1063 Kyle Brown-Wollin Recycled Cycles Racing 18:38.7
6 1335 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 18:39.4
7 668 Mark Taylor SCCA/Starbucks Cycling 18:48.5
8 1099 Andrew Eisen CycleU 18:57.6
9 1090 Greg Snyder CycleU 19:00.2
10 1164 Steven Martin Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 19:02.3
11 622 Dave Bishop Fanatik Bike Co. 19:04.5
12 871 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 19:05.4
13 741 Chris Jackson Lenovo 19:07.2
14 1373 Brian Fiete 19:11.5
15 2022 Will Teal 19:12.9
16 642 Kevin Raymond Bikesale,com 19:17.3
17 1252 Steven WEILER Washington State University 19:20.1
18 662 Bill Craven SCCA/Starbucks Cycling 19:22.9
19 2002 Shawn Cecotti Team Oregon P/B Laurelwood 19:28.1
20 2004 Stephen Full Unaffiliated/Race in JL 19:30.5
21 2009 Cristopher LUCAS Arrivee Cycling Club/Pilgrim's Market 19:30.8
22 906 James Wells Northwest Chiropractic Clinic 19:30.9
23 830 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers 19:32.3
24 1141 Kyle Mattson Lenovo 19:36.5
25 1165 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 19:36.5
26 626 Joe Jamison Fanatik Bike Co. 19:41.8
27 1097 Tim Farrell CycleU 19:46.6
28 869 Jeff Rasor 19:47.0
29 2026 Mike TROWBRIDGE Jack's Bicycle Center 19:56.0
30 1064 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing 19:57.2
31 2019 Keegan Rowe Escape Velocity 20:06.5
32 1042 Michael Sanderson Bikesale,com 20:11.7
33 1268 Steven Kusy 20:12.2
34 2032 Brian Wong Glotman Simpson 20:14.9
35 1272 Jesse Nofziger First Rate Mortgage Cycling Team 20:16.6
36 2092 Andrew Austin Old Town Bicycle 20:20.3
37 2027 Conrad Winters Glotman Simpson 20:23.0
38 1189 Randy Manion ByrneInvent 20:30.9
39 927 Adam Stern Arrivee Cycling Club/Pilgrim's Market 20:31.5
40 697 Mark A Thompson CycleU 20:36.1
41 2074 Samuel Bliss Western Washington University 20:36.6
42 1130 Jake Hjorten Hagens Berman Cycling Team 20:41.2
43 1176 John Clouse ByrneInvent 20:47.7
44 1160 Steve Evans Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 20:53.2
45 920 Alex Cheng Bikesale,com 20:59.9
46 1091 Mario Ramos CycleU 21:05.4
47 2093 Bradley Dillon 21:06.4
48 2001 Christopher Carter 21:06.9
49 1015 William Currie Fanatik Bike Co. 21:09.1
50 2003 Brian Coote Daryl Evans Racing 21:12.5
51 1267 Tim Whiteaker CycleU 21:25.0
52 636 Erik Selberg Bikesale,com 21:25.0
53 651 Scot Weeks Bikesale,com 21:27.4
54 1030 Bryon Cline Bikesale,com 21:46.9
55 1377 Branden Russell 21:51.9
56 1013 Justin Allyne Fanatik Bike Co. 21:52.8
57 961 Ian Baldwin 23:25.0
58 2044 Mark HODGSON Arrivee Cycling Club/Pilgrim's Market 23:31.4
59 2023 Brian Thomasson 23:37.2
60 2008 Jake Harrop Wenatchee Valley Velo 24:02.6
61 2012 Kaler Marshall L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers 24:02.6

Women Cat 1-2 (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 3001 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team 18:41.8
2 3010 Rhae-Christie Shaw CycleU 18:52.9
3 3006 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 18:58.9
4 3029 Suz Weldon Bikesale,com 19:04.3
5 3002 Cheryl Thonney Keller Rohrback Cycling Team 19:14.9
6 3004 Lise Grace Bikesale,com 19:50.9
7 3053 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 19:54.7
8 3032 Morgan Schneidler Bikesale,com 19:59.1
9 1396 Carrie Eller Gregg's Trek Racing Team 20:22.2

Women Cat 3 (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 2041 Sarah Tisdale Sorella Forte 19:32.5
2 3074 Audrey Baldessari IJM.org 19:45.5
3 3246 Anne Gerard Bikesale,com 20:15.3
4 3082 Liga Mezaraups IJM.org 20:20.9
5 3054 Sarah Clark Allen Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 21:10.8
6 3091 Shannon Payne 21:29.6
7 2040 Jan Moss Sorella Forte 21:47.0
8 3196 Tara O'Brien Cucina Fresca Cycling Team 21:56.1
9 3056 Michelle Kautzmann Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 21:57.0
10 3119 Amanda McNabb Team Group Health 22:17.0

Women Cat 4 (8.0 miles)

Num Name Team Time
1 3201 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team 20:42.4
2 3160 Camille Terhune Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 20:59.9
3 3265 Jenny Dallas Bikesale,com 21:17.1
4 3166 Janelle Kay Old Town Bicycle 21:31.4
5 3100 Karen Wilkinson Team Group Health 21:32.9
6 3193 Kathryn Meckle Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 21:37.5
7 2095 Tina Ziegler CycleU 21:41.5
8 3165 Jodie Bolt Old Town Bicycle 21:51.6
9 3268 Eva Kness Bikesale,com 22:38.5
10 3242 Jackie B Craver Bikesale,com 24:03.6