Crystal Mtn. Hill Climb State Championship

WA
August 21, 2010

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Jr Men A

Num Name Team Time
1 2004 Ian Fisk Chinook  Cycling  Club  of  Yakima 28:49.8

Jr Men C

Num Name Team Time
1 1260 David O'Brien Rad Racing NW/Hagens Berman 30:12.3
2 2022 Blake Rollins BD  Roofing 32:48.8
3 2023 Brady Gardner Unattached 34:33.1
4 1331 Erik Philipson First  Rate  Mortgage 56:16.4

Jr Men D

Num Name Team Time
1 2043 Harry Brelsford Classic  Cycles 0:36:39.0
2 1300 Alexander West Unattached 0:39:27.1
3 1014 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co. 1:01:15.8

Masters Men A

Num Name Team Time
1 513 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team 23:36.3
2 157 Nathan Webber First  Rate  Mortgage  Cycling  Tea 25:27.7
3 67 Mick Walsh Echelon  Gran  Fondo 26:10.2
4 2037 Igor Gousman Unattached 33:15.5

Masters Men B

Num Name Team Time
1 233 Morgan Coleman Garage Racing 25:20.2
2 223 Chad Clarke Fanatik Bike Co. 27:17.5
3 432 Chandler Leach Excel  Sports 28:18.8

Masters Men C

Num Name Team Time
1 2009 Mark Potter Unattached 25:53.6
2 2036 Keith Rollins BD  Roofing 27:21.4
3 2096 Cory Custer Unattached 28:07.7
4 748 Erik Busse Cucina Fresca Cycling Team 29:02.6
5 1072 Joseph Evankovich Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 29:04.2
6 458 Bob Sackett-Converse Four  Corners  -  Cycle  Therapy 29:53.2
7 2079 Brad Hooper Brooks  Running 32:25.5
8 2019 Tim Howard Unattached 33:06.5
9 1149 Dan Druckhammer Cucina Fresca Cycling Team 33:51.4
10 2069 Blake Wilbur Unattached 39:37.7

Masters Men D

Num Name Team Time
1 1075 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 26:03.0
2 843 Garth Ferber NW  Velo/First  Rate 27:16.7
3 958 Martin Rand Lenovo 27:20.1
4 2077 Christian Clerc Team  WAR 27:28.6
5 287 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 28:13.5
6 1316 Peter Miller Apex Racing Team 28:34.0
7 1313 Bill Serantoni Apex Racing Team 29:25.5
8 2084 craig sleight Unattached 29:44.8
9 297 Steve Matson Old  Town  Bicycle  Racing 29:45.2
10 2063 Gregory Hinrichsen Unattached 29:49.5
11 1340 Gary Martin Eastgate  Cycling  Club 30:08.7
12 2033 Rolf Johnson Unattached 31:15.7
13 299 Jeffrey Patterson Old  Town  Bicycle 31:20.6
14 860 Richard Daifuku Branford  Bike 31:26.0
15 2008 scott ryman Christian  Cycling 31:26.6
16 1299 Steve West Unattached 31:47.9
17 2073 Larry Snyder Unattached 32:57.4
18 664 Charles Caswell SCCA/Starbucks Cycling 33:17.8
19 2087 Ken GUNKEL Tacoma  Wheelmen 33:22.3
20 629 Randy Olson Fanatik Bike Co. 33:35.3
21 788 Lan Remme Cucina Fresca Cycling Team 35:01.1
22 2061 Ed Belsheim Unattached 35:35.3
23 954 Dale Harless Cycle U 36:12.5

Masters Women A

Num Name Team Time
1 96 Eden Palmer Team Group Health 33:18

Masters Women B

Num Name Team Time
1 11 Martha Walsh Echelon  Gran  Fondo 29:57.4
2 2080 Sheila Walsh ByrneInvent 34:29.2
3 94 Beth Graff Team Group Health 34:33.2
4 43 Jessie Hickel ByrneInvent 35:23.0
5 122 MaryMargaret Bowmer Fanatik Bike Co. 39:06.2
6 2068 Amy Philipson Unattached 43:43.0

Men Cat 1-2

Num Name Team Time
1 2090 Sebastian Salas Team H & R Block 21:38.7
2 2058 Davis Shepherd University  of  Washington 23:18.7
3 2 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team 23:23.2
4 83 Spencer Paxson Keller Rohrback Cycling Team 23:25.4
5 196 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team 24:25.6
6 5 Kyle Farrell Garage Racing 25:05.9
7 182 Shannon Maris asc  racing 25:16.6
8 98 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team 25:22.7
9 33 Brian Hitchcock Garage Racing 26:13.6
10 41 John Sindell Garage Racing 26:20.4
11 102 Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team 26:34.2
12 178 Brian Gabele Garage Racing 26:39.7

Men Cat 3

Num Name Team Time
1 718 Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling Team 25:03.9
2 1297 Peter Avolio Apex Racing Team 26:06.3
3 419 Daniel Koski-Karrell University  of  Washington 26:46.9
4 797 Brian Sullivan Cucina Fresca Cycling Team 27:30.2
5 268 Sean Phillips SCCA/Starbucks Cycling 28:39.7

Men Cat 4-5

Num Name Team Time
1 2023 Graeme Roche Unattached 26:28.8
2 961 Ian Baldwin Fanatik Bike Co. 27:24.4
3 1099 Andrew Eisen CycleU 27:29.0
4 1359 Ryan Farrell Unattached 27:55.9
5 2082 Andrew Austin Old  Town  Bicycle 28:20.9
6 1165 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29:09.2
7 1373 Brian Fiete Unattached 29:58.2
8 871 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29:59.7
9 867 Brian Wright Unattached 30:50.2
10 615 Burton Palmer Second Ascent 31:49.0
11 1254 Sam Park CycleU 31:58.8
12 2012 Austin Treloar Unattached 32:20.7
13 897 Kurt Litsinger Apex Racing Team 32:28.7

Women Cat 1-2

Num Name Team Time
1 1 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team 25:55.7
2 10 Rhae-Christie Shaw CycleU 27:54.7
3 29 Suz Weldon Bikesale,com 27:57.8
4 6 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29:08.7
5 4 Lise Grace Bikesale,com 30:26.2
6 97 Stephanie Peters Team Group Health 30:28.5
7 32 Morgan Schneidler Bikesale,com 36:23.7

Women Cat 3

Num Name Team Time
1 1391 Lauren Roschen Cucina Fresca Cycling Team 27:37.0
2 89 Heidi Copes van Hasselt Bikesale,com 31:17.3
3 119 Amanda McNabb Team Group Health 34:16.6

Women Cat 4

Num Name Team Time
1 165 Jodie Bolt Old  Town  Bicycle 28:30.2
2 229 Karen Kowalchyk IJM.org 32:10.9
3 270 Eryn Maris Bikesale,com 32:34.5
4 160 Camille Terhune Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 34:24.5
5 1399 Andrea Gates Cycle  Therapy-4  Corners 35:20.0
6 268 Eva Kness Bikesale,com 37:45.2