Seward Park Season Ender

WA
August 29, 2010

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Juniors A-B (25.0 miles)

Num Name
1 848 Evan Renwick
2 912 Avi Mahon
3 150 David O'Brien
4 157 Sara Youmans
5 270 Eryn Maris
6 1 Tim DeWitt

Juniors C (20.0 miles)

Num Name
1 62 Thorsten Askervold
2 64 Harrison Devine
3 57 Lucas Weygard
4 51 Evan Geary
5 56 Tyler Daniel
6 2096 Ben Harmon
7 67 Sean Brown
8 1232 Alex Watt
9 59 Theo Arden
10 53 Matthew Wilkenson
11 1223 Mike Jors
12 66 Trey Thorton
13 1220 Luke Grant
14 60 Oliva Barrell

Juniors D (15.0 miles)

Num Name
1 104 Mitchell Thorton
2 108 Jarret Areggar
3 106 Harry Brelsford
4 102 Alexander West
5 114 Henry GEARY
6 117 Dario Cirlinglone
7 115 Claire McHale
8 1231 Aaron Watt
9 118 Henry Ruf

Men Cat 1-2 (70.0 miles)

Num Name Team
1 430 Logan Owen Hagens Berman Cycling Team
2 1 David Richter Herriott Sports Performance
3 2044 Joe Eldridge Typel
4 2045 Zach McDonald Unattached
5 51 Jason Schniepp Bikesale,com
6 405 Brad Kilcline IJM.org
7 2070 Joe Bender BBC
8 718 Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling Team
9 33 Brian Hitchcock Garage Racing
10 104 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team
11 74 Aaron Levin Herriott Sports Performance
12 66 Trevor Kosa Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
13 215 Martin Senkyrik Second Ascent
14 46 Warren Atkey Bikesale,com
15 209 Patrick Monteith Second Ascent
16 182 Shannon Marris ASC Racing/Redline
17 10 Galen Erickson Keller Rohrback Cycling Team
18 41 John Sindell Garage Racing
19 168 Lyle Tenpenny IJM.org
20 113 Ian Tubbs Lenovo

Men Cat 3 (33.0 miles)

Num Name Team
1 384 Colin Krebsbach First Rate Mortgage Cycling Team
2 264 Michael Spring Bikesale,com
3 2051 Brent Emoff BRIHOP
4 1293 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
5 1310 Ryan Denney NWCC
6 433 Michael Armfield Breakaway Racing
7 306 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team
8 238 Aaron Lavin Garage Racing
9 376 Rodney Brandon First Rate Mortgage Cycling Team
10 332 Andy Shirey Lenovo
11 242 Michael Wasserman Garage Racing
12 641 Joseph Skokan Bikesale,com
13 336 Michael Black Cucina Fresca Cycling Team
14 428 Mike Brown Recycled Cycles Racing
15 875 David Kirske, Jr. Rad Racing NW/Hagens Berman
16 1136 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team
17 267 Scott Ramsey SCCA/Starbucks Cycling
18 241 Dean Rogers Garage Racing
19 680 Josh Simpson Recycled Cycles Racing
20 271 Erik Peterson Recycled Cycles Racing

Men Cat 4-5 (40.0 miles)

Num Name Team
1 2023 Jeff Hoover Unattached
2 961 Ian Baldwin Fanatik Bike Co.
3 1180 Laurent Guex ByrneInvent
4 912 Avi Mahan Rad Racing NW/Hagens Berman
5 1041 Louis Paolella Bikesale,com
6 1349 Evan Siroky Tacoma Bike
7 1007 Robert McDaniel Second Ascent
8 694 Bradlee Haley Cycle U
9 2044 Tyler Moore Unattached
10 1376 Calvin Spranger Motofish Racing
11 612 Chris Mahan Second Ascent
12 882 Timothy Lewis Soltero
13 842 John Dowell First Rate Mortgage Cycling Team
14 1260 David O'Brien Rad Racing NW/Hagens Berman
15 1373 Brian Fiete Unattached
16 927 Adam Stern Arrivee Endurance Sports
17 728 Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team
18 897 Kurt Litsinger Apex Racing Team
19 1130 Jake Hjorten Hagens Berman Cycling Team
20 2051 Pierre Scherwey Unattached

Men Master A-B (40.0 miles)

Num Name Team
1 66 Trevor Kosa Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
2 45 Andrew Martin Bikesale,com
3 118 Doug Davis Lenovo
4 67 Mick Walsh Echelon Gran Fondo/Zteam
5 2044 John Barvard Cycle Path
6 463 John Stambaugh Alki/Rubicon Racing
7 32 Jay Hilwig Garage Racing
8 125 Tony Ogden Lenovo
9 461 Clark Rider Alki/Rubicon Racing
10 156 Robert Velez First Rate Mortgage Cycling Team
11 348 Erik Olson Cucina Fresca Cycling Team
12 155 David Schmidt First Rate Mortgage Cycling Team
13 262 Mike Schwindeller Bikesale,com
14 256 Alec Moorman Bikesale,com
15 501 Keven Ruf Garage Racing
16 59 David Iannotti Bikesale,com
17 350 Rob Polasek Cucina Fresca Cycling Team
18 443 John Bove Apex Racing Team
19 393 Scott Vinson First Rate Mortgage Cycling Team
20 149 JJ Ecker First Rate Mortgage Cycling Team

Men Master C-D (35.0 miles)

Num Name Team
1 1336 Peter Collis Unattached
2 287 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
3 838 Koji Connors First Rate Mortgage Cycling Team
4 932 Eric Holman Bikesale,com
5 354 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team
6 899 Marcus Nedelmann Apex Racing Team
7 297 Steve Matson Old Town Bicycle
8 791 Glenn Soja Cucina Fresca Cycling Team
9 2051 Pierre Scherwey Unattached
10 705 John McHale 20/20 Fuel
11 2067 Todd Morse Tucker Unattached
12 2068 Jim Mays Unattached
13 1130 Jake Hjorten Hagens Berman Cycling Team
14 2090 Todd Allen Unattached
15 601 Kenton Berg Second Ascent
16 1314 Brian Platt Apex Racing Team
17 900 Travis Saunders Apex Racing Team
18 792 Matt Soja Cucina Fresca Cycling Team
19 1243 Daniel Filonowich Branford Bike
20 728 Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team

Women Cat 1-3 (35.0 miles)

Num Name Team
1 1 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team
2 15 Kele Murdin Keller Rohrback Cycling Team
3 7 Gina Kavesh Bikesale,com
4 115 Katie Poinier Team Group Health
5 2044 Amy Sheppard BRIHOP
6 88 Laura Chang Bikesale,com
7 98 Lee Smith Team Group Health
8 86 Kristina Bajema Bikesale,com
9 161 Andrea Casebolt Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
10 246 Anne Gerard Bikesale,com
11 91 Shannon Payne Bikesale,com
12 95 Rachel Headley Team Group Health
13 293 Rachel Hong Team Group Health
14 99 Kathleen Taylor Team Group Health
15 30 Amara Boursaw Gregg's Trek Racing Team

Women Cat 4 (25.0 miles)

Num Name Team
1 205 Emily Eggers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
2 201 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team
3 264 Jeanne DaGloria Bikesale,com
4 1388 Heidi Fischer Alki/Rubicon Racing
5 224 Kelly Plese First Rate Mortgage Cycling Team
6 139 Kelly Sambrook SCCA/Starbucks Cycling
7 2024 Christina Mays Unattached
8 47 Larisa Wade Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
9 100 Karen Wilkinson Team Group Health
10 2038 Gennie Gebhart Husky Cycling
11 131 Angela Cudone-Sheridan SCCA/Starbucks Cycling