2011 WSBA BARR

WA
Sat, January 1 to Sat, December 31, 2011

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Master Men 30-39 Cat 1-3

Name Team Points
1 John Sindell Garage Racing 37
2 James Bender FareStart p/b Cobalt Mortgage 31
3 Alexander Scott NWCC-Dimensional 25
4 Kyle Farrell Garage Racing 20
5 Randy Salamon Keller Rohrback Cycling Team 17
6 Russell Stevenson Gregg's Trek Racing Team 15
7 Ryan Perlman 13
8 Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 13
9 Gary Brown Cucina Fresca Cycling Team 12
10 Dustin Van Wyck FareStart p/b Cobalt Mortgage 12
11 Matt Oswin Fanatik Bike Co. 11
12 Mike Attie Second Ascent 10
13 Zach Jones Garage Racing 9
14 Steve Owens FareStart p/b Cobalt Mortgage 9
15 Alfredo Ramirez Lenovo 8
16 Alex Walker Old Town Bicycle 8
17 Aaron Shaw FareStart p/b Cobalt Mortgage 7
18 Andrew Lamb Keller Rohrback Cycling Team 7
19 Randy Bott Cucina Fresca Cycling Team 6
20 Jonah Oswin JL Velo Racing Team 6
21 Lyle Tenpenny FareStart p/b Cobalt Mortgage 5
22 Chad Marion Garage Racing 4
23 Ross Gilbert Old Town Bicycle 3
24 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 2

Master Men 30-39 Cat 4-5

Name Team Points
1 Daniel Liberator Bikesport Racing 54
2 Christopher Nelson Old Town Bicycle 31
3 Andrew Roths Bikesale,com 26
4 Landon Sealey Tacoma Bike 22
5 James Anderson Audi 20
6 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 15
7 Chris Baker Corpore Sano/Viking Sport 15
8 Paul Noyes Recycled Cycles Racing 13
9 Erik Selberg Bikesale,com 13
10 Ed Rosenberg Second Ascent 12
11 Colby Plagge NWCC-Dimensional 12
12 Peter Tang NWCC-Dimensional 10
13 Thierry Douet Woodinville Bicycle 8
14 James Vahlsing Unattached 6
15 Steven Glasgow Unattached 5
16 Martin Dubek NWCC-Dimensional 4

Master Men 40-49 Cat 1-3

Name Team Points
1 Chandler Leach Audi 40
2 Brad Kilcline FareStart p/b Cobalt Mortgage 38
3 Aaron Levin Peterson Bicycle/Rapha 23
4 Todd Strahm Arlberg Sports 22
5 Mike Hainsworth Keller Rohrback Cycling Team 20
6 Aaron Bernston Garage Racing 20
7 Michael Emde EmdeSports.com/Fitness Fanatics 20
8 Alex Rosenast Garage Racing 19
9 Todd Herriott Herriott Sports Performance 17
10 Ian Tubbs Audi 15
11 Nathan Webber Hagens Berman Cycling Team 15
12 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. 15
13 Michael Murdin Garage Racing 15
14 Nikos Mills Garage Racing 14
15 Peter Avolio FareStart p/b Cobalt Mortgage 12
16 Mark Hinman Bikesale,com 11
17 Sean Phillips SCCA/Starbucks Cycling 10
18 Mick Walsh JL Velo Racing Team 10
19 Chad Clarke Fanatik Bike Co. 9
20 John McHale 20/20 Fuel 8
21 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team 8
22 Mark Knokey Vertical Earth 8
23 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team 7
24 James Beieier Fanatik Bike Co. 5
25 Warren Atkey Bikesale,com 4
26 Gregory Kauper FareStart p/b Cobalt Mortgage 4
27 Todd Gallaher Emerald Valley Velo/United Finance 3
28 Rick Roof Old Town Bicycle 3
29 Mike Robson Bikesale,com 2
30 Roger Honz Apex Racing Team 2

Master Men 40-49 Cat 4-5

Name Team Points
1 Cory Custer ByrneInvent 48
2 John McAllister Unattached 45
3 Martin Turek Eastgate Cycling Club 25
4 John Alving Apex Racing Team 22
5 Stephen Mair ByrneInvent 21
6 Tim Reinholtz Fanatik Bike Co. 20
7 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 20
8 Randy Manion ByrneInvent 19
9 J. Juelis Bikesport Racing 18
10 Bill Serantoni Apex Racing Team 17
11 Jeff Spaulding Cucina Fresca Cycling Team 17
12 Jason Cameron Recycled Cycles Racing 17
13 Charles Arndt Unattached 15
14 John Clouse ByrneInvent 13
15 Joel T Jones Old Town Bicycle 13
16 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 13
17 Brett Gaspers Apex Racing Team 13
18 Matt Molzan Old Town Bicycle 12
19 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) 12
20 Jeff Reed SCCA/Starbucks Cycling 11
21 David Acheson Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling 11
22 Gary Martin Eastgate Cycling Club 10
23 Brian Bolin ByrneInvent 10
24 Kenton Berg Second Ascent 10
25 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 10
26 Samuel Park Cycle U 9
27 Michael Sanderson Bikesale,com 9
28 Chris Casey Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling 9
29 Koji Connors JL Velo Racing Team 9
30 Brad Glaberson Cucina Fresca Cycling Team 8
31 Jason Celestine Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 8
32 Thomas Putter Bikesport Racing 7
33 Tyler Tabor Team 53x11 Coffee 7
34 Nick Duckstein Bikesale,com 7
35 Pete Gomez Chinook Cycling Tri Cities 6
36 Brad Hooper Brooks Sports, Inc. 6
37 Daniel Filonowich Branford Bike 5
38 Barry Ironmonger Bikesale,com 4
39 Scott Whaley 4
40 Pat Harrington Bikesale,com 4
41 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 3
42 Nick Leggett Wedgie 3
43 Martin Long Eastgate Cycling 2
44 Stephen Jensen Unattached 2

Master Men 50+ Cat 1-5

Name Team Points
1 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 50
2 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 49
3 Pete Banko Apex Racing Team 49
4 Dave Ryan Bikesale,com 44
5 Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 42
6 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team 38
7 Rick Benson ByrneInvent 26
8 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 23
9 Tom Hackleman Old Town Bicycle 20
10 David Hecht FareStart p/b Cobalt Mortgage 20
11 Mark Underwood Old Town Bicycle 19
12 Scott Torkelson Old Town Bicycle 17
13 Steve Clark Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 17
14 Mark Franks Excel Sports Boulder 13
15 Jerry Shafer Cucina Fresca Cycling Team 13
16 Mike Burdo Garage Racing 13
17 Stephen Grasser JL Velo Racing Team 12
17 Anthony Whiley Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 12
19 Scott Ramsey SCCA/Starbucks Cycling 11
20 Bob Sackett-Converse 4 Corners Racing 11
21 John Kodin Fanatik Bike Co. 11
22 Greg Arden Apex Racing Team 11
23 Paul Krebsbach JL Velo Racing Team 10
24 David Mezera Island Boys Racing 9
25 Jim Holbrooks Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 9
26 Joe Bowen JL Velo Racing Team 9
27 Steve Matson Old Town Bicycle 8
28 Mark Hubbard Audi 8
29 Brad Laesch 20/20 Fuel 8
30 John Hadden Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 7
31 Ian Wright Apex Racing Team 7
32 Peter Miller Apex Racing Team 6
33 Henry Gertje Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 6
34 Dave Reed Apex Racing Team 5
35 Richard Daifuku Brandford Bike 5
36 Bill Serantoni Apex Racing Team 5
37 Randy Schultz Bikesale,com 5
38 Robbin Goldfoos JL Velo Racing Team 3
39 Mark A Thompson Cycle U 3
40 Garth Ferber JL Velo Racing Team 3
41 Roger Giebelhaus Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 2
42 Amos Galpin Project Isotope 2
43 RC Rogers FareStart p/b Cobalt Mortgage 2
44 Donald Perry Apex Racing Team 2

Master Women 35+ Cat 1-3

Name Team Points
1 Gina Kavesh Bikesale,com 57
2 Lysle Wilhelmi Bikesale,com 29
3 Lee Smith Team Group Health 23
4 Martha Walsh JL Velo Racing Team 20
5 Erica Lorenzen FareStart p/b Cobalt Mortgage 17
6 Jadine Riley Team Group Health 15
7 Karen Armstrong EmdeSports.com/Fitness Fanatics 15
8 Kathleen Taylor Team Group Health 13
9 Lori King ByrneInvent 13
10 Lisa Coyne Team Group Health 11
11 LB Kregenow Team Group Health 10
12 Karen Kowalchyk FareStart p/b Cobalt Mortgage 10
13 Jodie Bolt Old Town Bicycle 9
14 Jeanne DaGloria PSCC/Arrivee Sports 8
15 Shannon Payne Bikesale,com 7
16 Karen Wilkinson Team Group Health 6

Master Women 35+ Cat 4

Name Team Points
1 Angela Cudone-Sheridan SCCA/Starbucks Cycling 37
2 Cynthia Freed Motofish Racing Team 32
3 Karen Kuykendall Bikesale,com 28
4 Jill Bodnar SCCA/Starbucks Cycling 20
5 Deenie Robertson Hagens Berman Cycling Team 20
6 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling 15
7 Hester Ford Team Group Health 15
8 Christi Kenyon Bikesale,com 13
9 Kathleen McMahon Bikesale,com 12

Men Cat 1-2

Name Team Points
1 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team 41
2 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team 32
3 Logan Wetzel Second Ascent 24
4 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team 23
5 Shawn Ongers Audi 22
6 David Fleischhauer Herriott Sports Performance 20
7 Ian McKissick Audi 20
8 Logan Owen Hagens Berman Cycling Team 19
9 John Sindell Garage Racing 18
10 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team 17
11 Dustin Van Wyck FareStart p/b Cobalt Mortgage 15
12 Pete Groblewski RITTE Racing 15
13 Michael Murdin Garage Racing 14
14 Ian Tubbs Audi 13
15 David Richter Herriott Sports Performance 12
16 Kyle Farrell Garage Racing 11
17 Jordan Campbell Audi 11
18 Mike Hone Audi 10
19 Chris Hill Cucina Fresca Cycling Team 9
20 Jason Schneipp Bikesale,com 8
21 David Iannotti Bikesale,com 8
22 John O'Donnell Keller Rohrback Cycling Team 8
23 Jason Bethel Garage Racing 7
24 Aaron Shaw FareStart p/b Cobalt Mortgage 7
25 Zach Jones Garage Racing 7
26 Alexander Scott NWCC-Dimensional 6
27 Trevor Kosa Gregg's Trek Racing Team 6
28 Branden Russell Team Type 1- Development 5
29 Brian Hitchcock Garage Racing 5
30 Colin Krebsbach Hammer Nutrition/CMG Racing Team 3
31 Mike Attie Second Ascent 3
32 Tyler Stearns Hagens Berman Cycling Team 2

Men Cat 3

Name Team Points
1 Max Oneal Herriott Sports Performance 35
2 Morgan Coleman Garage Racing 28
3 Sean Curran Second Ascent 20
4 Travis Monroe Hammer Nutrition/CMG Racing Team 20
5 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 20
6 Randy Salamon Keller Rohrback Cycling Team 17
7 Alex Walker Old Town Bicycle 17
8 Evan Siroky Tacoma Bike 17
9 Jeff Beltramini NWCC-Dimensional 17
10 Evan Schmitt Hagens Berman Cycling Team 15
11 Jeff Hoover Audi 15
12 Ian Gerrish NWCC-Dimensional 13
13 Brian Sullivan Audi 13
14 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 13
15 Aaron Lavin Garage Racing 12
16 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 12
17 Ryan Denney NWCC-Dimensional 11
18 Steven Kusy Recycled Cycles Racing 10
19 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 10
20 Scott Mingus Bikesale,com 10
21 Ben Larson Apex Racing Team 9
22 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team 9
23 Ryan Bibko JL Velo Racing Team 8
24 Matt Mikul Recycled Cycles Racing 8
25 Cole Meckle Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 7
26 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. 7
27 Chris Parrish Hagens Berman Domestic Elite Cycling Team 6
28 Rob Lehtinen Alki/Rubicon Racing 6
29 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 5
30 Ian Baldwin Fanatik Bike Co. 4
31 Ryan Gist FareStart p/b Cobalt Mortgage 4
32 Conor Klupar Revel Consulting/Rad Racing NW 3
33 Jeff J Dunn FareStart p/b Cobalt Mortgage 3
34 Alec Moorman Bikesale,com 2

Men Cat 4-5

Name Team Points
1 Jason Cemanski Apex Racing Team 37
2 Jesse Nofziger JL Velo Racing Team 26
3 Travis Biechele Cycle U 26
4 Chris Cumming Motofish Racing 20
5 Dyame Lemming Second Ascent 20
6 Jason Cameron Recycled Cycles Racing 20
7 PJ Bauser Hagens Berman Cycling Team 17
8 Michael Blizniak 17
9 Evan Renwick JL Velo Racing Team 15
9 Scott Kuehn Tacoma Bike 15
11 Andrew Eisen FareStart p/b Cobalt Mortgage 15
12 Andrew Austin Old Town Bicycle 14
13 John Kodin Fanatik Bike Co. 13
14 Clive Pursehouse Motofish Racing 13
14 Ben Storrar Old Town Bicycle 13
16 Will Teal Unattached 13
17 Jason Connell Cycle U 12
18 Brian Mars Audi 12
18 Samuel Bliss Second Ascent 12
20 Timothy Lewis Audi 12
21 Ken Nakata Cycle U 11
22 Rick Davies NWCC-Dimensional 11
23 Chad Sullivan Cycle U 11
24 Tim Farrell FareStart p/b Cobalt Mortgage 10
25 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing 10
25 Ryan Hagman NWCC-Dimensional 10
27 Paul Noyes Recycled Cycles Racing 10
28 Justin Calvo SCCA/Starbucks Cycling 9
29 Wayne Brown Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 9
30 Ian Baldwin Fanatik Bike Co. 9
30 Phil Macino Eastgate Cycling Club 9
32 Bryon Cline Bikesale,com 8
33 Morgan Simon Unattached 8
34 Mike Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 8
35 Barney Gill Old Town Bicycle 8
35 Tim Hickock Audi 8
37 Erik Hundley Motofish Racing 7
38 Dean Jasper FareStart p/b Cobalt Mortgage 7
39 Ed Rosenberg Second Ascent 6
40 Eric Malmassari Chinook Cycling Club of Yakima 6
40 Michael Rabas Woodinville Bicycle 6
42 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 6
43 Bart Hawkinson Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 6
44 Conrad Kornmann Corpore Sano/Viking Sport 5
44 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 5
46 Kurt Litsinger Apex Racing Team 4
47 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 4
48 Larry Baker Old Town Bicycle 3
49 Stephen Mair ByrneInvent 3
50 John Rasanen ByrneInvent 3
51 Carsten Croff Second Ascent 2
52 Andrew Zeigler Cucina Fresca Cycling Team 2
53 Kenton Berg Second Ascent 2

Women Cat 1-2

Name Team Points
1 Lise Grace Bikesale,com 35
2 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team 29
3 Jennifer Triplett Hagens Berman Cycling Team 28
4 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team 28
5 Cathy Varland Cucina Fresca Cycling Team 28
6 Laura Chang Bikesale,com 24
7 Audrey Baldessari Keller Rohrback Cycling Team 23
8 Gina Kavesh Bikesale,com 23
9 Stephanie Peters Team Group Health 20
10 Jocelyn Setter Hagens Berman Cycling Team 17
11 Rhae-Christie Shaw Cycle U 15
12 Anne Gerard Bikesale,com 13
13 Suz Weldon Bikesale,com 13
14 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 11
15 Julie Robertson Zivin Hagens Berman Cycling Team 10
16 Jadine Riley Team Group Health 10
17 Beth Lyndon-Griffith Hagens Berman Cycling Team 9
18 Carrie Eller Gregg's Elite Trek Racing 7
19 Kari Studley Team Group Health 6

Women Cat 3

Name Team Points
1 Shannon Payne Bikesale,com 35
2 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 28
3 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling 25
4 Jodie Bolt Old Town Bicycle 25
5 Jenny Dallas Bikesale,com 24
6 Karen Kowalchyk FareStart p/b Cobalt Mortgage 20
7 Courtenay McFadden Cucina Fresca Cycling Team 20
8 Emily Eggers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 20
9 Amanda McNabb Team Group Health 18
10 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team 17
11 Suzie Kauper FareStart p/b Cobalt Mortgage 15
12 Sarah Charlesworth Cucina Fresca Cycling Team 15
13 Laura Chang Bikesale,com 13
14 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 12
15 Lee Smith Team Group Health 12
16 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 9
17 Eden Palmer Team Group Health 9
18 Rachel Headley Team Group Health 8
19 Lisa Coyne Team Group Health 7
20 Irena Netik Bikesale,com 6
21 LB Kregenow Team Group Health 5
22 Marsa Daniel Team Group Health 4
23 Karen Wilkinson Team Group Health 3

Women Cat 4

Name Team Points
1 Tina Wang SCCA/Starbucks Cycling 30
2 Eva Kness Bikesale,com 28
3 Lindsay Felker Hagens Berman Cycling Team 20
4 Lori Swanson Old Town Bicycle 20
5 Eryn Maris Bikesale,com 20
6 Melissa DeSimone Bikesale,com 18
7 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 17
8 Susanne Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 17
9 Meg Zdanewic Bikesale,com 15
10 Abby Calvo SCCA/Starbucks Cycling 15
11 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 12
12 Lori Surges Cucina Fresca Cycling Team 11
13 Christina Mays Cucina Fresca Cycling Team 11
14 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 10
15 Christi Kenyon Bikesale,com 10
16 Elise Wright Motofish Racing 9
17 Kathleen McMahon Bikesale,com 9
18 Lara Sirois Alki/Rubicon Racing 8
19 Andrea Imler Team Group Health 7
20 Jill Bodnar SCCA/Starbucks Cycling 5
21 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 4
22 AnneMarije Rook Team Group Health 3
23 Sheila Walsh ByrneInvent 2